06.03.2020/12:55

Amazon bezradny – sprzedawcy żyłują ceny w związku z epidemią koronawirusa

Dwupak środka do dezynfekcji rąk kosztuje na Amazonie nawet 350 dolarów. Przed wybuchem epidemii koronawirusa COVID-19 taki sam zestaw kosztował tylko 21,99 dolara. Sprzedawcy wykorzystują lęki konsumentów, by narzucać paskarskie ceny na najbardziej poszukiwane produkty. Amazon próbuje z tym walczyć, ale bezskutecznie – informuje portal Vox.

Liczba wyszukiwań produktów uważanych za przydatne wobec zagrożenia pandemią koronawirusa COVID-19 w ciągu miesiąca skoczyła na Amazonie 270-krotnie. Ceny takich produktów jak płyny odkażające, chusteczki dezynfekcyjne czy maseczki poszybowały w górę, często znacznie wyżej, niż wynikałoby to z naturalnych zmian w popycie i podaży.

Konsumenci, a ostatnio także politycy, zaczynają się irytować sztucznym windowaniem cen przez część sprzedawców. Zaniepokojenie wyraził właśnie senator demokratyczny Ed Markey w liście do szefa Amazona, Jeffa Bezosa. Polityk przekonywał, że w obecnej sytuacji sprzedawcy internetowi są szczególnie odpowiedzialni za zwalczanie paskarskich cen, zawyżanych ponad wszelką miarę przez część detalistów, którzy żerują na ludzkich lękach i cierpieniach.

Amazon poinformował w odpowiedzi, że tylko w ostatnim tygodniu zablokował lub usunął dziesiątki tysięcy ofert, w przypadku których zachodziło uzasadnione podejrzenie manipulacji cenami. Firma zapewniła, że jej pracownicy na całym świecie nieustannie monitorują takie naruszenia.

– Jesteśmy rozczarowani faktem, że nieuczciwi sprzedawcy próbują sztucznie zawyżać ceny produktów pierwszej potrzeby w sytuacji globalnego kryzysu zdrowotnego – oświadczył rzecznik Amazona.

Jak jednak zauważa portal Vox, już po tym oświadczeniu na platformie Amazona wciąż bez najmniejszego trudu znaleźć można oferty z wyraźnie zawyżonymi cenami, co rodzi pytanie, dlaczego gigant z Seattle wciąż nie potrafi – lub nie chce – skutecznie oczyścić z nich swojego serwisu.

Źródło: vox.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.