04.08.2020/20:53

Amazon ma zgodę na zakup 16% udziałów w brytyjskiej firmie dostarczającej żywność Deliveroo

Amazon uzyskał zgodę na zakup mniejszościowego udziału w brytyjskim startupie Deliveroo dostarczającym żywność, co zakończyło długotrwałą walkę firm o przekonanie organów regulacyjnych, że umowa nie zaszkodzi konkurencji - podaje cnbc.com.

W maju 2019 Deliveroo ogłosił, że zebrał 575 milionów dolarów finansowania przez Amazon. Zaledwie dwa miesiące później brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków zahamował transakcję. Następnie, pod koniec roku, CMA rozpoczęła formalne dochodzenie w celu zbadania potencjalnych skutków antykonkurencyjnych - pisze cnbc.com.

We wtorek organ nadzoru konkurencji wydał ostateczną decyzję w sprawie inwestycji, potwierdzając, że mniejszościowa inwestycja Amazona - która oznaczałaby objęcie 16% udziałów w Deliveroo - może być kontynuowana. Posunięcie to podtrzymało dwa wcześniejsze tymczasowe ustalenia, że transakcja powinna zostać zatwierdzona - podaje cnbc.com.

Kiedy CMA rozpoczęła dochodzenie w zeszłym roku, jednym z głównych obaw CMA było to, że umowa może uniemożliwić Amazonowi ponowne wejście na rynek żywności w restauracjach online. Amazon wcześniej prowadził internetowy biznes na wynos o nazwie Amazon Restaurants, ale później opuścił rynek w zeszłym roku.

Na początku tego roku CMA udzieliła Amazonowi i Deliveroo wstępnej zgody na dalsze działania, ponieważ obawiała się, że Deliveroo upadnie finansowo bez gotówki z powodu wybuchu koronawirusa. Po ożywieniu na rynku dostaw żywności, organy regulacyjne skupiły się następnie na tym, czy transakcja zahamuje konkurencję w zakresie dostaw do restauracji i zakupów online - pisze cnbc.com.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także