13.05.2020/12:13

Amazon pod ostrzałem. 13 prokuratorów stanowych chce danych o zakażeniach i zgonach pracowników

W piśmie przesłanym wczoraj do Amazona i należącej do koncernu sieci Whole Foods, prokuratorzy generalni z 13 stanów USA zażądali szczegółowych danych – z podziałem na poszczególne stany – o liczbie pracowników koncernu z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 oraz tych, którzy zmarli na skutek epidemii koronawirusa – informuje CNBC.

Grupa 13 prokuratorów generalnych (AG), na czele z AG stanu Massachusetts, Maurą Healey, przesłało do CEO Amazona Jeffa Bezosa oraz CEO sieci Whole Foods Johna Mackey'a pismo ze szczegółowymi informacjami o liczbie zakażeń i zgonów wśród pracowników koncernu. Dotychczas Amazon nie ujawnił, ilu pracowników zmarło w USA z powodu epidemii, nie chciał też podać liczby zakażonych.

Sygnatariusze pisma przyjmują do wiadomości zapewnienia Amazona, że wdrożone zostały bardzo szerokie działania na rzecz ochrony pracowników, jednak przekonują, że „takie zalecenia są efektywne tylko w takim zakresie, w jakim są przestrzegane”.

„Amazon i Whole Foods pełnią wyjątkową rolę w czasie kryzysu, zaopatrując miliony Amerykanów w żywność i inne niezbędne produkty. Na tych firmach jako pracodawcach spoczywa odpowiedzialność za to, by nie pogarszali panującej sytuacji przez zaniechanie podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu ochrony pracowników i klientów” – czytamy w piśmie.

Jak zauważa CNBC, w odpowiedzi rzecznik Amazona wyrecytował (echoed) wcześniejsze oświadczenia firmy w tej kwestii, podkreślając, że wprowadzono ponad 150 znaczących zmian w procedurach obowiązujących w obiektach koncernu, takich jak dezynfekcje czy dystansowanie społeczne, a także zapewniono wszystkim pracownikom środki ochrony osobistej.

„Bezpieczeństwo jest naszym głównym priorytetem i robimy wszystko, by zapewnić czyste i bezpieczne stanowiska pracy” – powiedział rzecznik.

CNBC przypomina, że ta sama grupa prokuratorów stanowych już w marcu w podobnym piśmie wezwała obie firmy do zapewnienia pracowniom zasiłków chorobowych i zwróciła uwagę, że bez takiego wsparcia wielu zatrudnionych może stanąć przed wyborem pomiędzy pracą podczas choroby a utratą zarobków.

Pracownicy koncernu prowadzą nieoficjalne statystyki zakażeń i zgonów. W miarę jak liczby rosną, narasta też napięcie pomiędzy pracodawcą a zatrudnionymi. Amazon deklaruje, że zainwestuje 4 mld dolarów z zysku prognozowanego na drugi kwartał roku na działania związane ze zwalczaniem skutków pandemii.

Źródło: cnbc.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.