30.04.2020/16:05

Amazon Workers International z emocjonalnym listem do Bezosa

Międzynarodowa koalicja pracowników Amazona wysłała list otwarty do władz firmy. Poza pracownikami z Polski w organizacji zrzeszeni są w niej również pracownicy z Francji, Niemiec i USA.

W liście do Jeffa Bezosa, dyrektora generalnego Amazon oraz Stefano Perego, kierownika odpowiedzialnego za magazyny w Europie zawarto postulaty i zwrócono uwagę na brak przejrzystości w ujawnianiu informacji przez firmę co do skali zarażeń. Chodzi o to, że Amazon do dziś nie ujawnił globalnej liczby chorujących na Covid-19 pracowników. Koalicja potępia także represje stosowane wobec działaczy pracowniczy w USA, w tym niedawne zwolnienia.

Amazon Workers International wskazuje też na pozytywne rozwiązania, które Amazon wprowadził ostatnio w magazynach, ale oczekuje, że zostaną one utrzymane na stałe, są to: podwyżka wynagrodzeń, wydłużenie wszystkich przerw o 5 minut i zawieszenie negatywnych notatek służbowych za niewykonanie norm. Autorzy listu podkreślają jednocześnie, że Jeff Bezos zarobił miliardy dolarów podczas pandemii Covid-19.

Wskazują również, że nowa organizacja powstała, aby mieć wpływ na polepszenie warunków pracy w Amazon, przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa w magazynach oraz doprowadzenie do tego, aby firma zaczęła rozmawiać z organizacjami pracowniczymi.

Sygnatariusze listu zabrali głos

Sabrina Flourez, pracująca w Amazon w Lille, we Francji: „Prawdziwe pytanie brzmi: czy naprawdę potrzebujemy przedmiotów, które da się zamówić w Amazon w okresie pandemii? Czy to uzasadnia narażanie pracowników na ryzyko? We Francji pracownicy magazynu powiedzieli "nie!". Powiedzieliśmy Bezosowi, że nie może zarobić milionów naszym kosztem, sprzedając byle co. Wyszliśmy z magazynów protestując, poszliśmy do sądu przeciwko Amazon i wygraliśmy. Podczas pandemii Amazon uznał, że biznes jest ważniejszy niż nasze bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że nasze zwycięstwo pomoże innym pracownikom Amazon na całym świecie uzyskać większą kontrolę w miejscu pracy, w którym spędzamy większość naszego życia".

Agnieszka Mróz, pracująca w Amazon w Poznaniu: „Rozpoczęliśmy spotkania pracowników Amazon z różnych krajów w 2015 roku. Było to krótko po tym, jak Amazon rozszerzył swoją sieć magazynów na Polskę. Niemieccy pracownicy wtedy strajkowali, ponieważ obawiali się, że Amazon wykorzysta różnice płacowe i zwolni ludzi w Niemczech. Pojechaliśmy do nich, aby spotkać się i porozmawiać. To był początek naszej sieci. Nadal zarabiamy w Polsce znacznie mniej, ale dzięki naszym spotkaniom zrozumieliśmy, że wspólnie jesteśmy doprowadzić do tego, że Amazon nie będzie wykorzystywać jednych kosztem drugich. W międzyczasie nawiązaliśmy również kontakty z pracownikami z Amazon z innych krajów. Na naszym ostatnim spotkaniu w Madrycie w marcu 2020 r. postanowiliśmy pójść o krok dalej i powołać koalicję Amazon Workers International”.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.