05.10.2018/09:30

Amazon wypłaci świąteczne bonusy i zawiesza kontrowersyjny system ocen pracowników w Polsce

Spółka Amazon Fulfillment Poland po negocjacjach ze związkami zawodowymi zdecydowała się na zawieszenie na cztery miesiące kontrowersyjnego systemu oceniania pracowników (chodzi o "negatywne oceny zwrotne w zakresie wydajności i jakości, tzw. feedbacki). Do 31 stycznia pracodawca i pracownicy mają wynegocjować nowe zasady funkcjonowania tego systemu.

Jak przekazał nam OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazon, drugim elementem porozumienia związkowców z firmą jest ustalenie wysokości bonusu świątecznego. Ostatecznie premia bożonarodzeniowa wyniesie 1,3 tys. zł dla pracowników magazynów pod Poznaniem i Wrocławiem, a 1 tys. zł dla pracowników centrów dystrybucyjnych zlokalizowanych pod Sosnowcem i Szczecinem.

- Już czwarty rok z rzędu oferujemy naszym pracownikom wspierającym nas podczas świątecznego szczytu sezonu dodatkowy bonus pieniężny. Jest to nasze standardowe działanie - przekazało nam biuro prasowe Amazona w Polsce. - Roczne wynagrodzenie wszystkich naszych pracowników poziomu początkowego wzrośnie w stosunku do ubiegłego roku. Jest to rezultat zarówno bonusu świątecznego, jak i niedawno ogłoszonych podwyżek pensji - dodało biuro prasowe firmy.

Bonus świąteczny otrzymają zarówno pracownicy stali, jak i agencyjni. Jak twierdzi strona związkowa, premie naliczane będą tygodniowo, a warunkiem ich otrzymania będzie wystąpienie maksymalnie jednej nieobecności w okresie od 9 do 29 grudnia br. Ponadto na premię w pełnej wysokości liczyć mogą tylko osoby zatrudnione w Amazonie najpóźniej 8 grudnia. Dla pracowników, którzy dołączą do firmy później, maksymalne bonusy wyniosą o połowę mniej: 650 zł (Poznań i Wrocław) lub 500 zł (Sosnowiec i Szczecin).

- Rozmowy nie były łatwe. Amazon początkowo zaproponował bonus w zależności od magazynu w wysokości 1200 zł i 900 zł przy 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym. Związki domagały się wyższego bonusu tzn. nie niższego niż w zeszłym roku i takiej samej kwoty dla wszystkich lokalizacji. Zarazem pracodawca uzależniał wprowadzenie jakiegokolwiek bonusu od akceptacji proponowanej przez zarząd kwoty przez organizacje związkowe - informuje OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Ostatecznie udało się wynegocjować nieco wyższe sumy od tych proponowanych pierwotnie przez Amazon. OZZ Inicjatywa Pracownicza podkreśla, że ostateczne porozumienie nie jest dla związku satysfakcjonujące pod względem kwoty, jednak zdecydował się zaakceptować je "pod warunkiem zawieszenia przez Amazon zapisów dotyczących systemu ocen pracowniczych. - Udało się również skrócić okres obowiązkowej obecności w pracy do 3 tygodni, wymaganej do uzyskania bonusu (wymagana obecność dotyczy okresu między 9 a 29 grudnia) oraz wprowadzić dodatkowe wyjątki niebędące tzw. incydentem, które nie odbierają premii (urlop okolicznościowy, wizyta u medyka do 1 godziny, wezwania sądowe) - przekazała nam strona związkowa.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Amazonczyk 09.04.2021

  Śmieszne trochę niby wszyscy maja być traktowani równo a dodatek na Wielkanoc dostaj tylko pracownicy bezpośrednio przez amazon przez agencje nie. To się nazywa równość

 • Amazonka 15.12.2020

  A jak ktoś choruje na covida od początku grudnia to z tego powodu nie dostanie premi świątecznej?

 • hmmmm 19.03.2019

  ~Mini no własnie zostałem zablokowany z nieznanych mi powodów po nie przedłużeniu umowy chyba w lutym a pracowałem drugi raz w amazon i pierwszy raz mi nie przedłużono umowy , wszystko to takie fałszywe okropnie

 • Qwerty 14.11.2018

  Bzdury piszesz,
  Amazon wypłaci bonusy świąteczne tylko pracownikom zatrudnionym co najmniej od października.
  Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.

 • Mini 05.10.2018

  Pracuje w jednym z Amazonów i powiem tak: jak sie skonczy zawieszenie systemu to na pewno posypią sie zwolnienia mimo zapewnień . policzą sobie ile w okresie zawieszenia ktoś miał poniżej normy i wypad z firmy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.