07.08.2018/16:17

Amazon wyrzuca z platformy sprzedażowej produkty oznaczone symbolami nazistowskimi

Amazon ogłosił, że nie zezwoli detalistom korzystającym z platformy sprzedażowej firmy na sprzedaż produktów, które opatrzone są symbolami nazistowskimi lub rasistowskimi. Koncern uległ presji organizacji pozarządowych i prawodawców – informuje New York Times.

W przesłanym dzisiaj liście do przedstawiciela Izby Reprezentantów Keitha Ellisona, Demokraty ze stanu Minnesota, Amazon zapewnił, że usunął produkty, które naruszają politykę firmy, zabraniającą promowania nienawiści, przemocy lub dyskryminacji.

Amazon musiał się tłumaczyć przed kongresmenem Keithem Ellisonem, który napisał do szefa firmy Jeffa Bezosa alarmujący list, w którym stwierdził, że jest poruszony faktem, iż tak potężna korporacja daje ekonomiczne paliwo grupom nienawiści, działającym w kraju. Chodzi o firmy i osoby, które dzięki usłudze Amazon Web Services mogą zarabiać na sprzedaży przedmiotów opatrzonych symboliką nazistowską, rasistowską czy dyskryminacyjną.

Firma zadeklarowała, że przejrzała oferty i usunęła przedmioty naruszające politykę koncernu, a konta oferujących je podmiotów zostały trwale zablokowane. To reakcja na działania dwóch organizacji nonprofit – The Partnership for Working Families oraz The Action Center on Race & the Economy – które w ubiegłym miesiącu w specjalnym raporcie zwróciły uwagę, że w serwisie można kupić takie przedmioty, jak śpioszki dla dzieci z nadrukowanym płonącym krzyżem, klocki typu Lego w postaci figurek SS-manów czy biżuterię ze swastykami.

Z ich badań wynikało, że Amazon dopuszcza do szerzenia ideologii promujących nienawiść i przemoc, pozwalając na sprzedaż pełnych nienawiści symboli i obrazów, takich jak wizerunki związane z segregacją rasową, nazistowskie i faszystowskie, czy metaforyka związana z nowym ruchem białego nacjonalizmu. Co gorsza, część z tych produktów adresowanych jest do dzieci.

„Jako wydawca e-booków, książek papierowych czy formatów streamingowych, Amazon ułatwia szerzenie się ideologii nienawiści. Jest platformą dla jawnie rasistowskich pisarzy, muzyków i aktywistów, a niektórzy z nich otwarcie zachęcają do stosowania przemocy wobec Czarnych, Muzułmanów, Żydów czy osób LGBT.” – pisali autorzy raportu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xxl 08.08.2018

    Brawa dla organizacji, które to zauważyły, zgłosiły i wywarły nacisk! Nie dla ksenofobii,n nazizmu i nienawiści.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.