10.10.2018/14:41

Amazon zamknął automatyczny system do rekrutacji pracowników, bo ten... nauczył się dyskryminować kobiety

Amazon w 2017 roku zakończył projekt narzędzia służącego do oceny kandydatów na pracowników w USA. System opierał się na sztucznej inteligencji i nauce maszynowej. Przyczyną likwidacji projektu była... dyskryminacja kobiet, której program sam się "nauczył" - donosi CNBC.

Program powstał w 2014 roku. Miał służyć do sortowania podań kandydatów na różne stanowiska w firmie, dzięki przyznawaniu ocen - od 1 do 5 gwiazdek. Algorytm opierał się na "uczeniu maszynowym" - samodzielnie analizował podania i na bazie opracowanych przez siebie kryteriów oceniał kandydatów.

Projekt, który mógłby być "świętym Graalem" HR-u, zakończył się niepowodzeniem. W 2015 roku eksperci firmy zorientowali się, że system nauczył się dyskryminować kobiety. Program przeanalizował wszystkie podania składane do firmy w ciągu poprzednich 10 lat i na tej podstawie ułożył kryteria rekrutacyjne. Ze względu na liczbową męską dominację w branży IT w tamtym okresie uznał, że to mężczyźni są lepszymi pracownikami i przyznawał im wyższe oceny.

Jak podaje CNBC, negatywnie oceniane były takie określenia, jak "szefowa szkolnego klubu szachowego" lub "studentka żeńskiego koledżu". Specjaliści Amazona naprawili błąd, ale firma nie była przekonana, czy system nie nauczy się innego rodzaju dyskryminacji. W związku z tym w 2017 roku zakończono projekt.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • dnc 12.10.2018

    Można odróżnić .Bo szef to po ang. BOSS, a szefowa to BOSSANOVA.

  • ciekawy 12.10.2018

    Może mi ktoś napisać, jak w angielskimi odróżnić "szef" od "szefowa"?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.