15.06.2018/09:42

Amazon zastępuje robotami… menedżerów z działu zakupów

Amerykański olbrzym e-commerce dotychczas polegał na wiedzy i doświadczeniu ludzi, którzy prognozowali, jakie trendy i mody będą obowiązywały na rynku, np. jakie zabawki będą się cieszyły największym wzięciem wśród maluchów w sezonie świątecznym. Jak jednak pokazuje raport Bloomberga z 13 czerwca, proces podejmowania decyzji o zakupie towarów, które będą się dobrze sprzedawać, stopniowo uległ automatyzacji, zostawiając ludzi na lodzie – relacjonuje portal Quartz.

Ten trend nie dziwi w firmie tak bardzo nastawionej na automatyzację, jak Amazon, jest jednak tylko przykładem pewnej szerszej tendencji – czytamy w serwisie Quartz. Pracownicy zajmujący się różnego rodzaju analizami będą stopniowo zastępowani przez algorytmy i uczące się maszyny. Dotychczas roboty – rozumiane najczęściej jako zautomatyzowane maszyny, zorganizowane w linie produkcyjne – odbierały pracę robotnikom. Teraz coraz częściej zastępują tzw. białe kołnierzyki – pracowników umysłowych, podejmujących decyzje różnej wagi.

Co ciekawe, roboty Amazona nie tylko prognozują trendy i mody, ale także kontaktują się z dostawcami i… negocjują z nimi ceny zakupu. To rezultat zapoczątkowanego przez Amazona przed kilku laty programu „ręce z kierownicy”, w ramach którego firma rozpoczęła automatyzację różnych procedur.

Początkowo decyzje podejmowane przez algorytmy mogły być zmieniane przez nadzorujących pracowników, jeśli uznali, że były błędne. Obecnie, jak relacjonuje Quartz, jest odwrotnie – to pracownik musi się wytłumaczyć, gdy zmieni decyzję robota. Okazało się bowiem, że komputery lepiej od ludzi wiedzą, co i kiedy kupić, a także lepiej negocjują ceny zakupu.

I nieustannie się uczą, gromadzą i analizują dane, poprawiając swoją skuteczność.

Źródło: qz.com

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Robot 22.06.2018

    A może tak Pan Bezos sam się zastąpi robotem?

  • Robot 22.06.2018

    A może tak Pan Bezos sam się zastąpi robotem?

  • nojapara 20.06.2018

    cóż za postęp... niedługo roboty będą kupować i sprzedawać, bo bezrobotny człek nie będzie miał za co kupić :D, paranoja jest moja..

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.