24.09.2018/11:10

Ameryce grozi drożyzna? Setki detalistów protestują przeciwko wojnie celnej Trumpa

Były prezes Walmarta Bill Simon zapowiedział w piątek, że największy detalista świata będzie zmuszony podnosić ceny detaliczne na wiele produktów, ze względu na eskalację wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Target ostrzega, że „zdrożeje wszystko”. Setki amerykańskich detalistów protestują przeciwko wojnie celnej z Chinami, rozpętanej przez prezydenta Donalda Trumpa – relacjonuje serwis CNBC.

Walmart i Target są wśród setek sieci handlowych i innych biznesów, które ślą listy do Roberta Lighthizera, szefa U.S. Trade Representative (agencji rządowej, odpowiedzialnej za kreowanie polityki handlowej USA i rekomendowanie jej Prezydentowi, za międzynarodowe negocjacje handlowe oraz za koordynację wewnętrznej polityki handlowej), w których protestują przeciwko kolejnym cłom na towary z Chin, wprowadzanym przez prezydenta Donalda Trumpa.

Bill Simon, były prezes giganta światowego handlu, powiedział w programie „Closing Bell” stacji CNBC, że dotychczas Walmart był w stanie absorbować wzrost cen zakupu wielu towarów, ale te koszty będą w końcu przerzucane na konsumentów i wkrótce nastąpią podwyżki cen detalicznych – czytamy w serwisie CNBC.

Walmart ostrzega, że może podnieść ceny wielu produktów, w tym żywności i środków pielęgnacji osobistej. Jako sieć, która kupuje najwięcej towarów wyprodukowanych w USA, detalista stwierdza, że jest „bardzo zaniepokojony negatywnym wpływem rosnących ceł na nasz biznes, naszych klientów, dostawców i na całą gospodarkę amerykańską".

Protestuje także wielka sieć amerykańska Target, wyrażając „głębokie zmartwienie” z powodu wojny handlowej i ostrzegając, że spowoduje ona wzrost cen wszystkich towarów przemysłowych, „od plecaków po kojce dla niemowląt” – kontynuuje CNBC.

Najnowsza szarża w wojnie celnej Trumpa to wprowadzenie 10-proc. cła na chińskie towary o łącznej wartości ok. 200 mld dolarów. Od 1 stycznia te cła mają wzrosnąć do 25 proc. Chiny odpowiedziały analogicznymi cłami na produkty amerykańskie o wartości 60 mld dolarów.

Źródło: CNBC

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.