28.12.2021/14:24

Analitycy oceniają, że będzie drożej. W 2022 roku ceny żywności mogą wzrosnąć o kolejne 4,5 proc.

Analitycy prognozują, że w 2022 roku może nastąpić osłabienia wzrostu cen żywności. Dzięki czasowej obniżce stawki VAT z 5 proc. do zera żywność przestanie drożeć już w lutym 2022 r. – prognozują ekonomiści zapytani przez „Rzeczpospolitą”.

W 2021 roku ceny niektórych produktów spożywczych wzrosły nawet o jedną piątą. Grzegorz Rykaczewski z Santander Bank Polska podaje, że w IV kwartale 2022 roku ceny żywności będą wyższe o 4,5 proc. rok do roku, pomimo wysokiej bazy na końcu br.

Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę nie spodziewa się spadków cen. Jego zdaniem są powody do tego, by było drożej. Podaje, że inflacja cen żywności należy do najbardziej stresogennych, bo dotyka najbiedniejszych. Na podwyżki będą wpływać wyższe koszty energii, pracy oraz napiętą sytuacją wokół Ukrainy.

Dyrektor w BNP Paribas zwraca uwagę, że dziś koniecznością jest posiadanie magazynów i zapasów na co najmniej dwa tygodnie. - A na rynku spożywczym zapas na dwa tygodnie to olbrzymia ilość towaru – mówi „Rz” Bartosz Urbaniak i dodaje, że rynki obecnie szukają nowej równowagi, ceny będą się wahać, ale ustatkują się raczej na wyższym poziomie niż dziś.

Na inflację żywności wpływać będą dodatkowo wyższe koszty prowadzenia biznesu, ocenia Grzegorz Rykaczewski. Proces transmisji wyższych kosztów na poziom konsumenta jest rozłożony w czasie, ponieważ producenci muszą renegocjować kontrakty z sieciami handlowymi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także