03.09.2019/15:25

Analitycy oczekują ponad 25 mld zł obrotów Grupy Eurocash w 2020 r.

W najnowszym raporcie - z 3 września - analitycy Domu Maklerskiego BDM podnieśli rekomendację dla Eurocashu z "redukuj" do "trzymaj". Cenę docelową podniesiono z 18,10 zł do 20,80 zł.

- Wyniki grupy za drugi kwartał 2019 r. okazały się nieco lepsze niż sądziliśmy - uzasadniają swój ruch analitycy DM BDM w raporcie. - Dodatkowo spółka wskazała, że proces integracji segmentu detalicznego przebiega zgodnie z planem i ma być zakończony jeszcze w tym roku. Zarząd dystrybutora FMCG zasygnalizował także, że tegorocznym celem jest zaraportowanie dodatnich odczytów sprzedaży porównywalnej w obu głównych segmentach (odczyty za drugi kwartał były finalnie lepsze niż sądziliśmy) - napisano.

Analitycy DM BDM spodziewają się, że wsparciem dla rezultatów finansowych Eurocashu będzie również utrzymująca się na wysokich poziomach inflacja, szczególnie w obszarze żywności. Ich szacunki zakładają, że Eurocash osiągnie ok. 24 mld zł przychodów w całym 2019 r., poprawiając jednocześnie marżę brutto do poziomu 13,3 proc.

Estymacje dotyczące EBITDY wynoszą 784,6 mln zł, a zysku netto - blisko 98,2 mln zł (po oczyszczeniu o wpływ finalnego rozliczenia sprzedaży udziałów w PayUp - ok. 79,6 mln zł).

- Według naszych założeń, wyniki grupy w 2020 r. wykażą pozytywną dynamikę. Prognozujemy, że Eurocash zwiększy obroty do 25,1 mld zł oraz EBITDA do 778 mln zł. Zysk netto może wynieść 106 mln zł - czytamy w raporcie.

Analitycy DM BDM zaznaczają, że na oczekiwaną przez nich poprawę wyników wpływać będzie zakończenie integracji Mili z Delikatesami Centrum i Eko (choć w dłuższym terminie prognozy dla obszaru detalicznego są konserwatywniejsze od założeń strategii, którą przedstawił Eurocash), a także prowadzone działania w formacie EC Dystrybucja.

- Z drugiej strony, presję będzie zapewne wywierał rynek pracy, utrata kontraktu dla PKN Orlen i prawdopodobne wprowadzenie podatku od obrotu - czytamy. Analitycy DM BDM wskazują, że Eurocash może zapłacić ok. 30 mln zł podatku handlowego.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Dziadek Olaf 07.09.2019

    Nierentowny jest detal, który daje wzrost sprzedaży, ale wyniki grupy ciągnie bardzo można w dół

  • Babcia Halinka 04.09.2019

    Wg mnie wyniki EC są zaskakująco słabe.
    Spółka bez pomysłu na siebie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.