18.08.2020/13:29

Andrzej Gantner, PFPŻ: Apelujemy o weto prezydenta ws ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy

Producenci żywności skupieni wokół organizacji branżowych i związków pracodawców wystosowali do Prezydenta RP Andrzeja Dudy apel o zawetowanie ustawy wprowadzającej tzw. podatek cukrowy. 

Polska Federacja Producentów Żywości podaje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm w dniu 14.08.2020 ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadzającej podatek cukrowy, największe zawiązki pracodawców i organizacje branżowe wystosowały petycję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako szkodliwej pod względem gospodarczym oraz niezgodnej z Konstytucją.

Swoją petycję  organizacje argumentują między innymi tym, że podpisanie ustawy przez Prezydenta oznacza obciążenie przedsiębiorców podatkiem, którego wysokość jest nieadekwatna do siły nabywczej polskich konsumentów i sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. 

Organizacja podaje, że dla większości przedsiębiorców, w tym szczególnie małych i średnich, podatek ten będzie oznaczał praktycznie 100% wzrost kosztów i konieczność zapłacenia podatku w rzeczywistości obrotowego, pomimo braku dochodów ze sprzedaży produktu.

„Podpisanie ustawy oznacza zatem świadome skazanie dużej ilości firm, szczególnie małych i średnich z branży napojowej na bankructwo, zaś pracowników na długotrwałe bezrobocie” – tłumaczy PFPZ.

Pracodawcy podkreślają, że ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów została opracowana w sposób pośpieszny, bez wymaganej prawem oceny skutków regulacji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera szereg błędów i luk, które wywołają chaos w łańcuchu produkcji i dostaw całej branży napojowej. Wprowadza obciążenia i sposób ich poboru niemożliwy do realizacji przez przedsiębiorców w normalnych warunkach, nie mówiąc o obecnym kryzysie, którego czas trwania i skutki trudne są do przewidzenia. 

Organizacje wskazują, że  ww. ustawa oraz poprawka zmieniająca jej termin wejścia w życie na 1 stycznia 2021 zawarta w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, są  wadliwe zarówno z punktu widzenia procesu legislacyjnego jak i zgodności z Konstytucją RP. 

- Apelujemy o weto Prezydenta, bo tylko to obecnie może uratować tysiące miejsc pracy i setki zakładów przed bankructwem. Głęboki sprzeciw przedsiębiorców  budzi również jawne powoływanie się na naruszenia prawa z przeszłości w celu uzasadnienia naruszenia prawa dzisiaj. Brak oceny skutków regulacji dla małych i średnich przedsiębiorstw, uchwalenie ustawy działającej wstecz, uchwalenie poprawki do ustawy, która nie istnieje w polskim porządku prawnym, to tylko niektóre przykłady świadczące o poważnych nieprawidłowościach jakie miały miejsce podczas procedowania ustawy. Podpisanie takiej ustawy przez Prezydenta RP będzie zgodą na takie praktyki i jasnym sygnałem dla przedsiębiorców, że przestrzegać prawa musza tylko oni, a nie Ci co je stanowią – stwierdza Andrzej Gantner – dyrektor generalny PFPŻ ZP. 

Pod petycją podpisały się następujące organizacje: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Związek Producentów Cukru, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także