26.02.2020/10:11

Aplikacja Lidla dyskryminuje klientów? Pojawiły się skargi organizacji społecznej

Lidl uruchomił niedawno swoją aplikację Lidl Plus w Belgii, która spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów sieci. Jednak nie wszystkim się ona spodobała. Organizacje reprezentujące osoby starsze uznały ją za dyskryminującą.

W ciągu pierwszych dziesięciu dni po premierze w Belgii aplikacja Lidl Plus zyskała prawie 300 tys. użytkowników. Nowa cyfrowa karta lojalnościowa uprawnia użytkowników do korzystania z takich korzyści, jak np. cyfrowe kupony. Są one jednak dedykowane wyłącznie użytkownikom aplikacji. Denerwuje to chrześcijańskie stowarzyszenie osób starszych OKRA, które twierdzi, że jego członkowie podlegają „nowej formie dyskryminacji społecznej”.

Organizacja wyjaśnia belgijskiej gazecie Gazet van Antwerpen, że szczególnie osoby starsze są podatne na wykluczenie: uważa się, że jedna trzecia osób w wieku od 55 do 74 lat nigdy nie korzystała z Internetu. Organizacja twierdzi, że oprócz wykluczenia cyfrowego, dotyka ich teraz także wykluczenie finansowe, bo nie mają dostępu do rabatów i promocji dostępnych dla użytkowników aplikacji.

UNIA, agencja rządowa promująca równe prawa, poinformowała, że otrzymała skargę na aplikację. Dyrektor Els Keytsman porównuje tę kwestię z bankami, które pobierają wyższe stawki za konta niecyfrowe: „To może jeszcze bardziej zaszkodzić niektórym podatnym na dyskryminację grupom. Dlaczego detalista nie może po prostu zaoferować zniżki wszystkim?”

Dyskont twierdzi, że zniżki, które oferuje to element długotrwałej strategii i dostępne są ich różne rodzaje. „Koncentrujemy się przede wszystkim na dużych zniżkach w sklepach, a także na dodatkowych korzyściach w aplikacji”, tłumaczy rzeczniczka sieci, Isabelle Colbrant. Lidl nie jest pierwszą siecią w Belgii, która zastosowała podobny program: Carrefour również udostępnia dwie oferty zniżkowe tygodniowo wyłącznie dla posiadaczy swojej aplikacji.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ko 26.02.2020

    Mają rację. Osoby nie posiadające smartfonów są dyskryminowane

  • Amman 26.02.2020

    Żyjemy w czasach, gdy wszystko może być dyskryminacją. Jakby w Belgii aplikacji nie było, to by były skargi na dyskryminację względem Polaków (bo Ci mają apkę). Nonsens.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.