08.05.2017/12:27

Apteka dla Aptekarza – głos ZA podpisaniem ustawy przez prezydenta

Śląska Izba Aptekarska wystosowała apel do Prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne. Farmaceuci przekonują, że nowe przepisy uporządkują rynek, zdominowany przez duże sieci aptek, w dodatku często powiązane z hurtowniami, co ma być niezgodne z prawem. Zmiany w przepisach ułatwią zdaniem aptekarzy dostęp pacjentów do leków i nie spowodują wzrostu cen.

21 kwietnia br. Senat RP przegłosował zmianę prawa farmaceutycznego w wersji przyjętej przez Sejm RP w dniu 7 kwietnia 2017 r. Prezydent Duda ma na podpisanie tej ustawy czas do 16 maja. Śląska Izba Aptekarska apeluje do prezydenta o podpisanie ustawy w uchwalonym kształcie.

„Poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego cieszy się poparciem ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, Biura Analiz Sejmowych (BAS), którzy w swoich niezależnych opiniach prawnych stwierdzili, że zmiany w przepisach ograniczą nieprawidłowości występujące na rynku aptecznym, zapewnią większą konkurencję oraz lepszą ochronę pacjentów korzystających z aptek, a jego zapisy antykoncentracyjne są zgodne z Konstytucją RP i europejskimi przepisami” – czytamy w wystąpieniu śląskich aptekarzy.

Farmaceuci przekonują, że za wprowadzeniem regulacji ograniczających wolność działalności gospodarczej przemawia ważny interes publiczny i dodają, że projekt popierają środowiska skupiające w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel” (samorządy: aptekarski, lekarski, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych), Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne wraz z młodymi farmaceutami z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji oraz Konferencja Dziekanów Farmaceutycznych.
Regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, takiej jaka jest obecnie w zdecydowanie większej części państw Europy, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków.

„Zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy.

W aktualnej sytuacji, farmaceuci wbrew prawu i etyce zawodowej, zachęcani są do sprzedaży pacjentom produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety bez względu na ich potrzeby zdrowotne np.: w systemach „sprzedaży przykasowej” stosowanej przez właścicieli do zwiększenia sprzedaży produktów leczniczych. To wynik postępującej globalizacji i wolnego rynku.

Sprzedaż produktów leczniczych rośnie lawinowo. Mamy do czynienia z promowaniem nadmiernego spożywania produktów leczniczych. Szkodzi to zdrowiu Pacjentów i jest sprzeczne z ich interesem i zasadami zdrowia publicznego” – przekonują sygnatariusze listu.

„W krajach gdzie działa „Apteka dla Aptekarza” (np. Niemcy, Austria, Włochy i inne), spożycie leków jest niższe niż w krajach, w których apteki prowadzą przedsiębiorcy dla zysku. Chcemy m.in. we współpracy z lekarzami i pielęgniarkami prowadzić opiekę farmaceutyczną i służyć pacjentom naszą wiedzą tak, aby mogli skutecznie się leczyć. Takie możliwości gwarantuje uchwalona ustawa” – zapewniają śląscy aptekarze.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Agatka 16.05.2017

    W innych krajach jest mniejsze spożycie leków bo jest dużo lepszy pakiet świadczeń medycznych.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.