06.04.2017/08:21

Apteki nie tylko dla farmaceutów? Dziś ciąg dalszy sejmowej batalii

Sejm we wtorek po raz kolejny debatował nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne i po burzliwej dyskusji po raz trzeci odesłał projekt do Komisji Deregulacyjnej. Na ostatnim posiedzeniu komisja usunęła przepis, że apteki mogą należeć wyłącznie do farmaceutów – informuje "Rzeczpospolita". W czwartek trzecie posiedzenie komisji.

Podczas wtorkowej debaty posłowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Zdaniem posła sprawozdawcy komisji Michała Cieślaka wiele z nich wzajemnie się wyklucza, dlatego projekt należy przekazać do Ministerstwa Zdrowia, które pracuje nad tzw. dużą nowelizacją prawa farmaceutycznego – relacjonuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem ministerstwa zasada „apteka dla aptekarza” ma chronić rynek przed dominacją kilku wielkich sieci aptek, które prowadzą z niezależnymi aptekarzami wojny cenowe – głównie na polu leków OTC – a po wyeliminowaniu konkurencji monopolizują rynek. Jak przekonuje wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda, apteki to nie sklepy, są one elementem systemu opieki nad pacjentem.

Według relacji „Rzeczpospolitej” wtorkowa debata była bardzo gorąca. Projektu bronili posłowie PiS, natomiast opozycja wskazywała na liczne wady projektu i zagrożenia związane m.in. z wprowadzeniem zasady „apteka dla aptekarza”. Jakub Kulesza z Kukiz'15 mówił wręcz, że sprawą powinno się zająć CBA, ponieważ projekt jest korzystny dla firm farmaceutycznych i hurtowni, gdyż rozbicie sieci aptek osłabi siłę negocjacyjną detalistów.

Tuż po debacie sejmowej wiceminister Krzysztof Łanda złożył na ręce Konstantego Radziwiłła dymisję, a ten ją zaakceptował i przekazał premier Beacie Szydło.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"

Portal wiadomoscihandlowe.pl od początku szczegółowo relacjonuje przebieg prac nad nowelizacją. Projekt od początku spotykał się z krytyką wielu środowisk. Między innymi w marcu ostro skrytykowały go Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, a 5 kwietnia cztery duże organizacje biznesowe – Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET – wystosowały apel do posłów o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.