07.11.2019/12:23

Auchan chce przejmować niezadowolonych franczyzobiorców innych sieci

Sieć Auchan po latach zapowiedzi wreszcie na dobre startuje z rozwojem konceptu franczyzowego. W ciągu najbliższych lat zamierza otworzyć nawet 300 sklepów w tym modelu. Głównie będą to placówki convenience, w mniejszym stopniu supermarkety, jednak Auchan nie wyklucza nawet uruchamiania franczyzowych hipermarketów, jeśli tylko znajdą się partnerzy do tego rodzaju biznesu.

- Trochę ubyło polskich sieci. Piotr i Paweł ma coraz mniej sklepów, wcześniej upadła Alma... To szansa, aby osoby, które z nimi współpracowały, dołączyły do grona franczyzobiorców Auchan - mówi nam osoba zbliżona do Auchan.

Aktualnie Auchan posiada w Polsce jeden franczyzowy sklep convenience. To placówka na warszawskim Mokotowie, wcześniej działająca pod szyldem Piotr i Paweł. Oprócz tego w modelu franczyzowym prowadzone są dwa hipermarkety Auchan (w Raciborzu i Zielonej Górze), którymi zarządza spółka Schiever, rozwijająca też własne sklepy pod szyldem Bi1.

Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, kolejne franczyzowe sklepy Auchan ruszą jeszcze w tym roku. Będą to 2 lub 3 placówki. Nasze źródło zapewnia nas, że w przyszłym roku uda się pozyskać kilkunastu franczyzobiorców. W kolejnych latach, czyli po 2020 r., tempo ekspansji ma ulegać podwojeniu.

- Zależy nam na pozyskiwaniu franczyzobiorców, w tym takich, którzy są niezadowoleni ze współpracą z innymi sieciami. Chcemy, aby do nas przyszli, gdyż mamy im coś ciekawego do zaoferowania. Być może coś, czego do tej pory nie robili - tłumaczy nasze źródło.

Głównym formatem franczyzowym rozwijanym przez Auchan będzie Moje Auchan. To sklepy conveniece, a w zasadzie mini-markety, testowane przez firmę w Polsce od jesieni 2017 r. (pierwsze punkty w stolicy były sklepami własnymi Auchan; wcześniej widniał nad nim wygaszony już obecnie szyld Simply Market). Obecnie takich sklepów jest 7, w tym jeden franczyzowy.

Jak słyszymy, sieć zamierza celować w formacie Moje Auchan w powierzchnię rzędu 200-500 mkw. Jeżeli sala sprzedaży będzie większa, to sklep zyska logo Auchan Supermarket. Powyżej 2,5 tys. mkw. - hipermarket.

- Szukamy w tej chwili franczyzobiorców chętnych na te koncepcje. Oferujemy znaną markę i dobre warunki zakupowe. Chcemy, aby sklepy franczyzobiorców wyglądały tak, jak nasze własne, choć oczywiście zamierzamy być elastyczni - mówi nasze źródło.

Większość franczyzowych sklepów uruchamianych przez Auchan zyska szyld Moje Auchan, gdyż tego typu lokalizacje jest najłatwiej pozyskiwać, a także rokują one najlepiej pod względem wyników. Zdecydowanie najtrudniej pozyskać będzie partnerów chętnych do prowadzenia franczyzowych hipermarketów Auchan. W całej Polsce hipermarkety od wielu lat są w stagnacji i tylko sporadycznie notują wzrosty sprzedaży. Handlowych big-boksów niemal nikt już nie otwiera, a - przykładowo - takie Tesco ogranicza powierzchnię, redukując hipermarkety do konceptu hipermarketu kompaktowego.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Franek 07.11.2019

    Dokładnie, kolejne sklepy po Piotrze i Pawle przechodzą do Auchan szykują się tez przejścia z obecnego Spara modelu Auchan nie ma co z Pip/Spar porównywać bo to jest przepaść pod każdym względem. Zainteresowani niech sobie to poprostu zweryfikują.

  • Urszula 07.11.2019

    Wolny rynek, każdy niech zdecyduje sam a nie słucha tylko wizjonerów np z wasz sklep Spar.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.