30.04.2018/11:41

Auchan wprowadził do polskich sklepów markę własną premium - Mmm!

Grupa Auchan rozwija w Polsce ofertę marek własnych w segmencie premium. Pierwsze produkty pod marką Mmm! pojawiły się w polskich sklepach francuskiego operatora niemal dwa lata temu, a obecnie jest ich kilkadziesiąt w przynajmniej kilku kategoriach. Auchan to kolejna sieć hipermarketów, po Tesco i Carrefourze, która planuje wyróżnić się produktami z wyższej półki na bazie private label.

Auchan postanowił zaoferować produkty pod marką Mmm! m.in. w takich kategoriach jak: kawy, sery, wędliny dojrzewające, ciastka, musztardy, dania gotowe i sosy. Produkty są oferowane w istotnie niższych cenach niż podobne produkty markowych producentów. Firma wprowadza kolejne produkty premium ostrożnie badając za każdym razem potencjał obszaru, który nowy produkt może zagospodarować. Jednocześnie firma nie ryzykuje zbyt wiele, bo większość z tych produktów jest już sprzedawana we Francji. To oczywisty efekt synergii, który polski oddział Auchan czerpie z przynależności do międzynarodowej grupy handlowej.

Warto przypomnieć, że już od kilku lat sieci handlowe traktują produkty marki własnej nie tylko jako broń cenową, ale wykorzystują je jako swego rodzaju program lojalnościowy a jednocześnie wyróżnik – marka własna ma pokazać wyjątkowość oferty danej sieci na tle konkurentów. Dzisiaj produkty premium rozwijają nie tylko hipermarkety, takie jak Tesco (Finest), Carrefour, E.Leclerc, Kaufland, ale także dyskonty: Lidl, Biedronka i Netto.

Jak zauważa Marek Zdziech, partner zarządzający biura OC&C Strategy Consultants w Polsce, architektura portfela marek własnych jest na ogół bardzo podobna do zasad tworzenia architektury portfela marek producenckich. - Stąd pojawiają się marki własne ekonomiczne, mainstreamowe, ale też premiowe a nawet selektywne, np. w segmentach żywności ekologicznej czy kosmetyków dermo – wskazuje ekspert. - Auchan po prostu zachowuje się jak dobrze zorganizowany retailer wprowadzając do architektury swoich marek propozycję premium. Jednak to nie jest przełomowa innowacja – ocenia.

W Polsce w wielu kategoriach ekspansja private label napotyka na silną konkurencję ze strony rosnących w siłę polskich marek. - Twa hossa na polskie marki, zarówno te ikoniczne, obecne na rynku od lat, jak i nowo powstające. Najczęściej plasują się one cenowo w segmencie ekonomicznym lub co najwyżej mainstreamowym, a oferując wysoką jakość i rozpoznawalność, skutecznie blokują ekspansję private label – komentuje Marek Zdziech.

Alina Buryma, senior client consultant w Nielsen Polska zwraca uwagę, że obecnie w przypadku rynku FMCG co piąta złotówka jest wydawana na private label. Podkreśla jednak, że sprzedaż wartościowa produktów markowych rośnie szybciej niż marek własnych (zarówno w kategoriach spożywczych, jak i kosmetyczno-chemicznych). - Nadal główną przyczyną zakupu marki własnej, według deklaracji kupujących, jest niższa cena. Jednak wraz z premiumizacją marek własnych zaciera się granica między nimi a produktem brandowym. Pamiętajmy też o tym, że nie zawsze kupujący jest w stanie rozróżnić, czy produkt jest marką własną, co może oznaczać, że „niższe ceny” to bardziej percepcja konsumenta, niż ekonomicznie sprawdzony fakt – mówi Alina Buryma.

Dodaje, że produkty private label z wyższej półki, np. łosoś, czy wpisujące się w trend prozdrowotny, jak chociażby bakalie, często wykazują szybszy wzrost niż produkty markowe. - Marka własna przestaje być tylko tańszym zamiennikiem markowego produktu. Teraz odpowiada ona na potrzeby konsumenta wpisując się w trendy zdrowia, wygody oraz bio/eko – podkreśla ekspertka Nielsen Polska. I dodaje: - W tej chwili należy zadać sobie pytanie, czy marka własna wpisuje się w te trendy, czy może sama je tworzy?

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Marcin Grzebyk 20.03.2019

    ... niezły merchandasing półki, pulpety w sosie, obok ciastka, dodatkowo etykieta cenowa pod ciastkami na jakiś sos. Brawo.

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.