25.01.2021/19:00

Banknot o wartości 1000 zł wejdzie do obiegu. Znak inflacji?

Około 2025/2026 r. banknot o wartości 1000 zł może wejść do obiegu - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego.

Wprowadzenie banknotu zapowiedział w połowie stycznia prezes NBP Adam Glapiński. Już wcześniej, w 2017 roku po raz pierwszy trafił do obiegu banknot o wartości 500 zł. 

Prezes NBP zapowiedział, że 1000-złotowy banknot pojawi się w obiegu w kolejnej kadencji prezesa NBP, czyli po 2022 r. Czy to dowód na rozrzutność państwa, czy na pędzącą inflację?

Do niedawna maksymalną dostępną wartością polskiej waluty było 200 zł.

Osoby, które doświadczyły denominacji, która miała miejsce w 1995 roku, z pewnością pamiętają wychodzenie na zakupy z tysiącami złotych i pensje wypłacane w milionach złotych.

Jednak wraz z nominałem nie rosła wcale wartość zarobków oraz ich siła nabywcza. Denominacja miała uprościć system płatniczy i dostosować go do międzynarodowych standardów.
Krzysztof Kowalczyk zapowiedział, że NBP na razie nie pracuje nad projektem emisji nowych banknotów, ale „gdzieś około roku 2025-2026 istnieje możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu”.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także