21.08.2018/11:12

Barometr koniunktury IRG rośnie, ale coraz wolniej

Wartość barometru IRG SGH w III kwartale 2018 r. wynosi 5 pkt. Tylko wskaźnik kondycji gospodarstw domowych przyjął wartość ujemną. Wartości wskaźników koniunktury dla pozostałych branż są dodatnie.

Według barometru koniunktury, który opracowuje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w III kwartale najwyższą wartość, 24 pkt., przyjął wskaźnik koniunktury dla budownictwa, najniższą wartość wskaźnika, - 8,3 pkt., odnotowano dla gospodarstw domowych. Największy wzrost wartości wskaźnika, o 21 pkt., odnotowano dla transportu samochodowego.

Wzrost wartości barometru w trzecim kwartale wynosi 1,7 pkt., mniej niż w poprzedniej edycji badań. Poprawę koniunktury odnotowano w handlu, rolnictwie, sektorze bankowym i transporcie samochodowym. Pogorszenie koniunktury miało miejsce w przemyśle przetwórczym, budownictwie i gospodarstwach domowych. Największy kwartalny spadek wartości wskaźnika, o 6,3 pkt., odnotowano dla wskaźnika kondycji gospodarstw domowych. Po czterech latach poprawy jego wartości coraz częściej pojawia się pogorszenie. Widoczne jest wyczerpywanie się optymizmu konsumentów. Do wzrostu wartości barometru najbardziej przyczyniła się poprawa koniunktury w transporcie i sektorze bankowym.

W skali roku wartość barometru wzrosła o 5 pkt. Jest to skutek przede wszystkim znacznego przyrostu wartości wskaźnika koniunktury w transporcie samochodowym. Zmiana ta jednak nie przełamała tendencji spadkowej w przebiegu składnika cyklicznego barometru.

Analiza zarówno kwartalnych, jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na negatywne oddziaływanie czynników cyklicznych. W IV kwartale na ogół ustaje pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych, należy zatem oczekiwać pogorszenia koniunktury.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.