30.09.2019/10:52

Barry Callebaut ma nowy rodzaj czekolady. Pierwszy wykorzystał ją Mondelez International

Po innowacyjnej słodko-kwaśnej różowej czekoladzie Ruby koncern Barry Callebaut prezentuje światu kolejną innowację: czekoladę z owocu kakaowca, bogatszą w wartości odżywcze i o świeżym, owocowym smaku. To ukłon w stronę millenialsów i pokolenia „Z”.

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Arturro 02.10.2019

    Szanowni, nie do końca prawdą jest że wykorzystanie całego owocu kakaowca można nazwać innowacją - spełniającą oczekiwania pokolenia millenialsów. W klasycznej produkcji czekolady miąższ owoców nie jest wyrzucany. Stanowi on cenne źródło cukrów dla lokalnych spoleczności farmerskich. Jest wykorzystywany do produkcji napojów alkoholowych, kiszonek, zjadany na surowo. Ponadto moze służyć jako lekarstwo w tradycyjnej medycynie afrykanskiej i jest używany jako nawóz do innych upraw.

  • Daniel 02.10.2019

    Droga redakcjo, błonnik nie jest substancją odżywczą, a wręcz przeciwnie - WHO nie zaleca spożywania ponad 40g błonnika dziennie, ponieważ może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.