08.04.2019/08:48

Będą kary za opóźnienia w przeglądach kas fiskalnych

Przedsiębiorcy mają obowiązek dokonywania przeglądu urządzeń fiskalnych minimum co dwa lata. Już wkrótce wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, w której znalazły się zapisy o obligatoryjnych karach za spóźnienia. Jak wygląda serwis i ile kosztuje taka usługa?

Serwisowanie kasy fiskalnej to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela tego typu urządzenia. Przeglądu należy dokonywać minimum raz na 24 miesiące, ale można go robić częściej, np. raz w roku. W przypadku nowo zakupionej kasy, czas liczony jest od momentu jej fiskalizacji. Dla starszych urządzeń liczy się data poprzedniego wpisu do książki serwisowej. – Każde urządzenie fiskalne posiada przypisaną sobie książkę serwisową, w której jest wskazana jedna firma mogąca dokonać przeglądu – tłumaczy Paweł Gacuta, właściciel Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych. – W praktyce oznacza to, że nie mamy możliwości wyboru dowolnego punktu.

Jeśli zależy nam na zmianie serwisu oferującego tę usługę, należy pobrać wniosek ze strony producenta lub importera danego urządzenia. Choć najczęściej całą procedurę (łącznie z wypełnieniem wniosku) załatwia za podatnika serwis przejmujący. Wiąże się to jednak z kosztami rzędu 100-150 zł netto. Ostateczna cena zależy od producenta bądź importera kasy. Punkt serwisujący ma pięć dni na wykonanie przeglądu kasy, licząc od momentu zgłoszenia. Wszystko odbywa się albo w serwisie, albo w sklepie i trwa zwykle około 40-60 minut. – Przegląd kasy polega na sprawdzeniu stanu faktycznego poszczególnych elementów oraz wykryciu ewentualnych ingerencji osób trzecich – mówi Gacuta.

Szczegółowe wytyczne w tym zakresie są narzucone przez resort finansów. Chodzi o kontrolę stanu wszystkich plomb i zgodności ich z zapisem w książce serwisowej oraz dokumentacją serwisu kasy. Sprawdzany jest także stan obudowy urządzenia, czytelność dokumentów fiskalnych drukowanych przez kasę, program pracy i program archiwizujący. Serwisant weryfikuje poprawność działania kasy (w tym wyświetlacza dla klienta), stan pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego oraz stan techniczny modułu zasilania awaryjnego. Weryfikowany jest ponadto moduł kopii elektronicznej, jeśli urządzenie jest w niego wyposażone, oraz stan numeru ewidencyjnego, klawiatury, mechanizmu drukującego i wyświetlacza dla obsługi.

Konieczność serwisowania kasy fiskalnej wynika z rozporządzenia ministra finansów. Przedsiębiorca, który posiada tego typu urządzenie, jest zobligowany do samodzielnego pilnowania terminu. Jego niedotrzymanie grozi karami finansowymi ze strony urzędu skarbowego. Wysokość kar nie jest stała – może się wahać od 150 zł do nawet dwudziestokrotności najniższego wynagrodzenia. W rzeczywistości za brak przeglądu zapłacimy zwykle od 150 do 500 zł. Za każdym razem dostaniemy także nakaz przeprowadzenia natychmiastowego przeglądu serwisowego. Przedsiębiorca może również utracić prawo do ulgi, z której skorzystał przy zakupie urządzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.