31.10.2016/15:06

Będą kolejne konsultacje podatku handlowego w Sejmie

W czwartek 3 listopada podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego odbędą się kolejne konsultacje podatku handlowego. Tym razem przedstawiciele branży i politycy dyskutować będą o "tymczasowym" kształcie daniny - takim, który obowiązywać ma do czasu, aż wyjaśni się, czy w Polsce obowiązywać może podatek w kształcie z ustawy uchwalonej w lipcu przez Sejm.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", przejściowy podatek handlowy najprawdopodobniej płacony ma być przez wszystkie sklepy w Polsce. Tymczasowa danina będzie liniowa, płacona od obrotu, z równą stawką (z przedziału 1-1,5 proc.) dla wszystkich oraz bez jakiejkolwiek kwoty wolnej. Zaliczki na podatek uwzględniane mają być przy rozliczaniu podatków dochodowych.

Przypomnijmy, w parlamencie trwają już prace nad zawieszeniem do stycznia 2018 r. podatku handlowego w wersji uchwalonej przez Sejm w lipcu i obowiązującej od września br. Nie oznacza to jednak, że polski rząd pogodził się z utratą ewentualnych wpływów do budżetu państwa w 2017 r. W czasie, gdy trwała będzie walka Warszawy z Brukselą o to, czy podatek skonstruowany tak, jak w lipcowej ustawie, jest zgodny z prawem unijnym, danina ma tymczasowo obowiązywać w innej formie.

Czytaj także:
Polskie MSZ przygotowuje skargę do TSUE ws. podatku handlowego

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.