07.02.2019/10:11

Będą nowe przepisy o kontroli jakości żywności w Polsce

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych - wynika z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka na jedną z poselskich interpelacji. Istotna zmiana miałaby dotyczyć częściowego połączenia Inspekcji Handlowej z Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", dzięki planowanym zmianom - utworzeniu jednego organu odpowiedzialnego za kontrole jakości żywności na wszystkich etapach produkcji i dystrybucji - wyeliminowane zostałoby ryzyko sporów kompetencyjnych między IH i IJHARS. Udałoby się także uniknąć sytuacji, w których żadna z inspekcji nie interesowała się danym tematem.

- Prowadzone są obecnie prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w którym proponuje się powierzenie IJHARS tych zadań IH, które związane są z jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Omawiany projekt zakłada także pionizację IJHARS, tj. wyłączenie jej struktur wojewódzkich spod zwierzchnictwa wojewody - napisał wiceminister Tadeusz Romańczuk.

Jak przypomina "DGP", aktualnie IJHARS odpowiada za kontrole jakości żywności w produkcji i obrocie, a także w imporcie i eksporcie. Z kolei IH sprawdza jakość produktów rolno-spożywczych jedynie na etapie sprzedaży w sklepach.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • radek 07.02.2019

    he he nic to nie da bo opłaca robić się wałki ... tak było jest i będzie ...
    śmieszne kary ... prezesi udający że o niczym nie wiedzieli ...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.