25.05.2018/16:23

Będą podwyżki w handlu

Wynagrodzenia w sektorze handlu będą rosły – uważają przedstawiciele największych sieci sklepów spożywczych w Polsce.

Polskie firmy muszą się zmierzyć z problemem braku pracowników, który najbardziej widoczny jest w handlu i sektorze usług. Detaliści są zgodni w tym, że jedną z zachęt do podjęcia pracy w handlu są podwyżki płac. Uważają też, że w najbliższym czasie wynagrodzenia w tej branży będą rosły.

– Podwyżki będą. Jest to oczywiste z bardzo prostego powodu. Jak mogła by rosnąć moc nabywcza polskiego konsumenta, gdyby nie podwyżki wynagrodzeń? A rośnie regularnie. Nie mam wątpliwości co do tego, że podwyżki będą. W okresie ostatnich dwóch lat minimalne wynagrodzenie wzrosło o około 14 proc. a średnie o 12 proc. To daje nam średnioroczny wzrost około 6 proc. przy inflacji 3 proc. rocznie. Co daje realny wzrost wynagrodzenia na poziomie około 3 proc. i taki wzrost powinien się dalej utrzymywać – powiedział Dariusz Kalinowski, prezes Emperia Holding podczas Kongresu Rynku FMCG 2018.

Zgodził się z nim Jacek Owczarek, dyrektor finansowy Grupy Eurocash, który zaznaczył, że wszyscy uczestnicy branży muszą się nauczyć funkcjonować w sytuacji pełnego zatrudnienia.

– Bezrobocie jest wyjątkowo niskie. W tej chwili nie pracują jedynie ci, którzy po prostu nie chcą pracować – podkreślił.

Zwrócił też uwagę na to, że oprócz podwyżek wynagrodzeń należy poszukać innych rozwiązań, dzięki którym firmy będą mogły pozyskiwać pracowników.

– Młode pokolenie będzie miało inne wyobrażenie o świecie, niż my. Nie wiem czy w perspektywie najbliższych dziesięciu lat wysokość wynagrodzenia będzie naszym największym problemem – zasygnalizował Jacek Owczarek.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.