08.12.2016/09:52

Będzie łatwiej namierzyć nierzetelnych płatników

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma ułatwić przedsiębiorcom sprawdzanie nierzetelnych firm – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Przyjęty właśnie przez rząd pakiet wierzycielski ma pomóc przedsiębiorcom w unikaniu zatorów płatniczych. To duży problem, bo na nieuregulowane w terminie płatności narzekają aż dwie na trzy polskie firmy. Pakiet wierzycielski, który przygotowuje resort rozwoju, przewiduje m.in. zmianę ustawy o biurach informacji gospodarczej, tzw. BIG-ach. To prywatne firmy, które gromadzą i udostępniają dane o dłużnikach. Potencjalni kontrahenci, zanim rozpoczną współpracę z firmą, najpierw będą mogli sprawdzić ją w bazach BIG-ów.

Co ważne, projektowana ustawa skraca czas wpisania nierzetelnego płatnika do rejestru. Dziś można to zrobić jeśli od daty płatności minęło co najmniej 60 dni – ma to być 30 dni, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli szansę szybciej odzyskać należności. Nowością jest utworzenie rejestru należności publicznoprawnych, a więc danych o zaległych podatkach, opłatach i innych należnościach podlegających egzekucji administracyjnej. Dzięki temu w jednym raporcie pobranym z BIG-u przedsiębiorca otrzyma informację o swoim kontrakcie z wielu źródeł. Projekt ustawy zakłada ponadto obniżenie kosztów związanych z weryfikacją kontrahenta do 30 zł za jeden raport. Dziś sprawdzenie firmy w jednym z BIG-ów kosztuje 79 zł – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.