11.10.2018/17:05

Będzie łatwiej obniżyć płace pracownikom

Jeśli firma nie dogada się ze związkowcami w sprawie obniżek płac, może negocjować je indywidualnie. W ten sposób pracodawcom będzie łatwiej obniżyć wynagrodzenia - takie wniosku płyną z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Jak podaje serwis dziennik.pl, Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył kwestię zgodności z Ustawą Zasadniczą zasad ustalania regulaminów wynagradzania, które wymagają porozumienia ze związkowcami. O zbadanie sprawy wniosła Konfederacja Lewiatan. Trybunał nie podzielił jednak wątpliwości pracodawców i stwierdził, że prawa związkowców są zgodne z konstytucją.

Pozornie pozytywny dla nich wyrok, ma jednak drugą stronę. W uzasadnieniu podano, że w przypadku, gdy niemożliwe jest uzgodnienie treści regulaminów, warunki płacy trzeba ustalać indywidualnie, w umowach o pracę. To z kolei, może otwierać drogę pracodawcom, do łatwiejszego obniżania pensji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.