14.12.2016/12:03

Będzie nowy system śledzenia paczek papierosów na terenie UE

16 grudnia br. w Brukseli odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw członkowskich UE dotyczące systemu śledzenia i monitorowania przemieszczeń wyrobów tytoniowych. Unia Europejska pracuje nad unijnym systemem śledzenia i monitorowania wyrobów tytoniowych – od producenta do ostatniego punktu detalicznego.

Zgodnie z dyrektywą tytoniową, każda paczka papierosów na rynku krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, będzie musiała od 2019 r. być cały czas śledzona. Komisja Europejska poważnie rozważa narzucenie krajom członkowskim założeń i norm technicznych funkcjonowania systemu.

- Ich spełnienie będzie na tyle trudne, że może wykluczyć z konkurencji polskie podmioty, które taki system wraz producentami i dystrybutorami  mogłyby rozwijać.   Koszt systemu będzie obciążał finansowo i operacyjnie polskich przedsiębiorców (dystrybutorów i producentów wyrobów tytoniowych), w skrajnym przypadku może doprowadzić do wzrostu cen produktów tytoniowych - uważa Polska Izba Handlu.

Od tego jakie rozwiązania zostaną zastosowane do tego systemu zależą koszty, które poniosą handlowcy w Polsce. PIH liczy na to, że przygotowywane przez Komisję Europejską akty wykonawcze będą korzystać z istniejących i sprawdzonych rozwiązań oraz "będą na tyle elastyczne, aby nie generować dodatkowych kosztów i aby producenci i handlowcy w porozumieniu i pod kontrolą Ministerstwa Finansów mogli stosować wybrany przez nich system".

Polska Izba Handlu zwróciła się do wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego o aktywne uczestnictwo polskiej delegacji w pracach Komisji Europejskiej nad tym projektem, uwzględnienie polskiej specyfiki oraz dotychczasowych rozwiązań działających w naszym kraju. - Popieramy wykorzystanie obecnie funkcjonującego i sprawdzonego systemu śledzenia wyrobów tytoniowych rozwijanego przez polskich przedsiębiorców od 2004 roku  - tłumaczy Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.