23.07.2018/10:30

Będzie strajk w Biedronce? Związki zawodowe i Jeronimo Martins Polska bez porozumienia

Wszczęcie sporu zbiorowego przeciwko właścicielowi sieci sklepów Biedronka zapowiada Komisja Zakładowa  NSZZ „Solidarność”. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” związkowcy twierdzą, że pracodawca naruszył prawo nie zachowując  30-dniowego terminu na rozpatrzenie stanowiska organizacji związkowych działających w firmie podczas zmian w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz uchwalenia nowego regulaminu pracy.

Przypomnijmy, że zmiany w regulaminie pracy dotyczyły wydłużenia godzin pracy sklepów o godzinę, do godz. 23.00 w dni poprzedzające ustawowo poprzedzające wolne niedziele i święta. Jak pisze „DGP” Komisja Zakładowa rozważa skierowanie sprawy do sądu.

Jarosław Sobczyk, członek zarządu firmy Jeronimo Martins Polska wskazuje, że kontrola przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia przez Państwową Inspekcję Pracy nie wykazała nieprawidłowości  i potwierdziła, że zmiany wprowadzone w regulaminie odbyły się zgodnie z prawem.

„Solidarność” nie zgadza się z wynikami kontroli PiP i oczekuje ponownego jej przeprowadzenia.

Jednocześnie – jak pisze „DGP” - związkowcy zarzucają władzom firmy, że wydłużenie czasu pracy sklepów jako konsekwencja wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i wykorzystanie jej dla własnej korzyści  jest niezgodne z intencją ustawodawcy. Przedstawiciele JMP odrzucają te zarzuty wskazując, że dłuższe godziny otwarcia sklepów wynikają m.in. z „chęci zwiększenia dostępności placówek dla klienta oraz konieczności ich przygotowania do sprzedaży w dniu następnym”.

Jednoczenie związkowcy zarzucają JMP, że przedstawiciele firmy unikają rozmów, zaś władze firmy odpowiadają, że do spotkań dochodzi regularnie, minimum raz na kwartał.

Zdaniem „DGP” jeśli nie dojdzie do porozumienia, to największej sieci handlowej w Polsce grozi strajk, a tym samym paraliż funkcjonowania sklepów, co może przełożyć się na wyniki firmy.

Więcej na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • zmeczona5 24.07.2018

    Mam już dość pracy w dyskoncie. Za ciężko. Ciągłe przewalanie palet....i non stop pośpiech. Jest nas za mało na zmianie. Może w końcu się coś zmieni. Szukam pracy w normalnym sklepie osiedlowym.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.