05.06.2017/09:38

Bezrobocie czy bezczynność? – analiza rynku pracy w Polsce

Dane o rekordowo niskim bezrobociu i silnym popycie na pracowników nie oddają pełnego obrazu polskiego rynku pracy i ukrywają poważne problemy strukturalne sfery zatrudnienia i aktywności zawodowej Polaków – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl. Od bezrobocia zdecydowanie ważniejsze są współczynnik zatrudnienia i skala bierności zawodowej.

Według kwietniowych danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło do poziomu 4,8 proc. Tylko pięć krajów ma niższą wartość tego wskaźnika. Wyższy jest m.in. w Holandii (5,1 proc.), Danii (5,7 proc.) czy Szwecji (6,6 proc.). Paradoksalnie jednak tak niski poziom bezrobocia może zacząć bardziej martwić niż cieszyć, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę bardzo niskie wskaźniki zatrudnienia i aktywności zawodowej Polaków – pisze Marcin Lipka i zwraca uwagę, że o kondycji gospodarki nie świadczy sam wskaźnik bezrobocia. Zdecydowanie ważniejsze są współczynnik zatrudnienia i skala bierności zawodowej. W tym drugim wypadku chodzi o ludzi, którzy nie mają pracy i jej nie szukają. Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) GUS-u pokazuje, że w pierwszym kwartale 2017 r. pracy szukało 926 tys. bezrobotnych (5,4 proc.), co oznacza spadek o ponad 500 tys. (z 8,6 proc.) z notowanych dwa lata temu niespełna 1,5 mln.

Z powyższych danych wynika, że ludzie, którzy szukają płatnego zajęcia, znajdują zatrudnienie. Z drugiej strony spadek liczby bezrobotnych rzędu kilkuset tys. przy skali biernych zawodowo na poziomie 13,4 mln (dla populacji powyżej 15. roku życia) nie jest już tak spektakularny. Nawet gdy wyłączymy z grupy biernych zawodowo osoby starsze niż 64 lata i młodsze niż 25 lat, to liczba osób, które nie szukają i nie mają pracy, jest bardzo duża i wynosiła według danych Eurostatu na koniec 2016 r. ponad 5 mln osób.

– Eurostat podaje, że stosunek biernych zawodowo do populacji w przedziale 25-64 lata wynosi w Polsce 24,5 proc. To piąty najgorszy wynik w Unii. Mniejszy odsetek osób, które nie szukają i nie mają pracy, jest m.in. w zmagającej się z kryzysem gospodarczym Grecji (23,9 proc.). Natomiast średnia na obszarze wspólnej waluty wynosi 20,1 proc., a w Czechach czy na Litwie jest to ok. 17 proc. Obniżenie wskaźnika bierności w przedziale 25-64 lata o 1 pkt proc. oznacza, że do grupy aktywnych zawodowo (mających pracę lub jej poszukujących) trafia 200 tys. osób – podkreśla analityk.

Z wysokiego poziomu bierności bezpośrednio wynika niski współczynnik aktywności zawodowej. Odsetek osób pracujących lub szukających pracy do populacji 25-64 lata wynosi 75,5 proc. i jest o 0,6 pkt proc. niższy niż w Grecji.

– Rekordowo niski poziom bezrobocia w Polsce może sprawiać wrażenie, że polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Faktycznie jednak jego słabości ukryte są w bardzo wysokim wskaźniku bierności i niskim aktywności zawodowej. Krajowy rynek pracy pozostanie w słabej formie, jeśli nie dojdzie do poważnych reform strukturalnych – z jednej strony stymulujących znaczne grupy społeczne do poprawy kwalifikacji, a z drugiej strony zachęcających przedsiębiorstwa do zatrudniania osób z wykształceniem poniżej wyższego – podsumowuje ekspert portalu Cinkciarz.pl.


 

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Almost 11.07.2017

    Tak, tylko z tego co zauważyłem, nawet na przykładzie Rzetelnego Kandydata dzieje się ciągle to samo - wszechobecny hejt. Ludzie narzekają na inicjatywę, węsząc wszędzie podstęp. Zamiast wyrazić zainteresowanie dodatkowym źródłem pomocy zawodowej, łatwiej jest skazać wschodzące przedsięwzięcie na porażkę już na starcie... I tak jest ze wszystkim, a błędne koło nabiera rozpędu

  • Bauamnn 27.06.2017

    Zdecydowanie ani bezrobocie ani bezczynność niczemu nie służą. Mamy w Polsce trochę programów aktywizujących, aż dziw, że tak mało osób z nich korzysta, niedawno dla pracowników tymczasowych powstał certyfikat Rzetelny Kandydat chociażby. Wystarczy trochę się rozejrzeć i na pewno znajdziemy coś właściwego dla siebie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.