28.10.2016/14:40

Bezrobocie nadal na rekordowo niskim poziomie

Stopa bezrobocia obniżyła się we wrześniu z 8,5 do 8,3 proc., a więc mocniej niż spodziewali się ekonomiści. Z jednej strony oznacza to poprawę sytuacji na rynku pracy, a z drugiej wzrost trudności w zatrudnianiu nowych pracowników.

Zdaniem Romana Przasnyskiego, głównego analityka w firmie Gerda Broker, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się rosnącej presji na wynagrodzenia. – Według danych GUS przeciętny wzrost płac w okresie pierwszych trzech kwartałów był wyższy niż przed rokiem. Tym bardziej należy spodziewać się wkrótce powrotu tendencji inflacyjnych – twierdzi Roman Przasnyski.

Z opublikowanych ostatnio przez NBP badań wynika, że dynamika zatrudnienia powinna w czwartym kwartale utrzymać się na poziomie podobnym, jak poprzednio, czyli około 3,1 proc. Nadal widoczna jest przewaga firm planujących zwiększyć zatrudnienie (13 proc.), nad zamierzającymi ograniczyć liczbę pracowników (8 proc.). Przedsiębiorcy wciąż jednak sygnalizują problemy z pozyskaniem kadr (36 proc.) i związane z nieobsadzonymi stanowiskami pracy (30 proc.). To pociąga za sobą presję na wzrost wynagrodzeń. Ponad 20 proc. ankietowanych firm planuje zwiększenie płac. Po sierpniowym niewielkim spadku, we wrześniu firmy zwiększyły zatrudnienie o 10,5 tys. osób. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie przyrost nie będzie już tak duży.

– Powoli może dawać znać o sobie sezonowe pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. W 2014 r. stopa bezrobocia zwiększyła się z tego powodu nieznacznie w listopadzie, a w ubiegłym roku dopiero w grudniu. Tendencja ta była widoczna w kolejnych dwóch-trzech miesiącach. W tym roku może ona pojawić się także w grudniu i będzie mieć prawdopodobnie znacznie łagodniejszy przebieg. Spadek zatrudnienia notowano w tym roku jedynie w górnictwie węglowym, budownictwie i produkcji odzieży – wskazuje analityk z Gerda Broker.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.