25.02.2021/14:41

Biedronka na drugim miejscu w rankingu sieci handlowych. Kto został numerem jeden?

Tegoroczny „Ranking sieci handlowych w Polsce” stworzony przez Listonic czyli aplikację mobilną do tworzenia list zakupów, wskazuje które sieci handlowe najczęściej wybierali Polacy w 2020 roku. Już po raz drugi zestawienie otwiera Lidl, na drugim miejscu Biedronka, a następnie Auchan.

 

Dino w zeszłorocznej edycji rankingu zajęło 13. miejsce w kategorii sieci handlowych, a teraz awansował na miejsce 8. Od kilku lat na polskim rynku detalicznym popularność zyskują małoformatowe sklepy osiedlowe. W 2020 roku królem na polskim rynku sklepów z kategorii proximity stores została sieć Dino z wynikiem 1,84 proc. Kolejne miejsca zajęły: Żabka, Stokrotka, POLOmarket i Groszek.

Zwycięzca Lidl uzyskał poparcie 35,84 proc. konsumentów. W poprzednim raporcie sieć zdetronizowała Biedronkę, wskakując z drugiego na pierwsze miejsce i zdobywając 33,49 proc. poparcia wśród użytkowników Listonic. Biedronka, co prawda, zwiększyła swoją popularność w stosunku do roku 2019 o prawie 3 p.p.,  to jednak nie dało jej pierwszej pozycji.

Popularność Lidla jest wynikiem strategii przyjętej w czasie pandemii. Sieć wyróżniła się przede wszystkim błyskawicznym dostosowaniem sklepów do otwarcia kas samoobsługowych, dzięki którym klienci mogli ograniczyć kontakt z pracownikami. Na koniec roku Lidl posiadał 2000 kas samoobsługowych. Pod szyldem detalisty działa już 756 placówek.

Drugie miejsce dla portugalskiej Biedronki to poparcie 30,42 proc. użytkowników Listonic. Ta sieć odnotowała wzrost popularności o 2,72 p.p. Podobnie jak Lidl, w wyniku obostrzeń przyspieszyła inwestycje w kasy samoobsługowe. W grudniu u. br. posiadała ich 3750. W czasie pandemii otworzyła 129 nowych sklepów i zakończyła rok 2020 z wynikiem 3115 punktów.

Francuska sieć handlowa Auchan zamyka podium z wynikiem 8,98 proc. zaangażowania na listach zakupów, tym samym tracąc 0,73 p.p w stosunku do roku poprzedniego. 
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Gość 25.02.2021

    Dlaczego z całej listy podano tylko kilka sklepów? Na którym miejscu jest np. Tesco?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.