19.05.2020/08:35

Biedronka: Nasza współpraca z Glovo w niehandlowe niedziele jest zgodna z prawem

W stanowisku przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl Biedronka doprecyzowuje, na jakiej podstawie prowadzi sprzedaż produktów przez internet w niedziele objęte zakazem handlu, we współpracy z Glovo. Przypomnijmy, że Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała już przyjrzenie się tej sprawie.

- Możliwość dostarczania zakupów online do domu klienta opiera się na ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a konkretnie na jej art. 6 pkt. 20, umożliwiającym wykonywanie pracy oraz  wszystkich czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w przypadku prowadzenia sprzedaży przez internet (sklep internetowy i platforma internetowa) - komentuje Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji Jeronimo Martins.

I dodaje: - Współpraca Biedronki z Glovo zakłada sprzedaż produktów online właśnie w ten sposób, zgodnie z regulaminem Sklepu Internetowego Biedronka określającym zasady zawierania umów sprzedaży na odległość pomiędzy klientami a siecią Biedronka. W niedziele niehandlowe, zgodnie z przepisami prawa, nasze sklepy stacjonarne pozostają zamknięte dla klientów.

To dokładnie taka forma współpracy z Glovo i konstrukcja nowego rozwiązania dla klientów, jaką opisaliśmy w ubiegłym tygodniu na portalu wiadomoscihandlowe.pl. Kliknij, aby przeczytać więcej na ten temat.

Jak już informowaliśmy, współpraca Biedronki z Glovo znalazła się pod lupą Państwowej Inspekcji Pracy. - PIP podejmie działania mające na celu ocenę legalności stosowanych działań przez sieć Biedronka i firmę Glovo – przekazał nam Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy. Aktualnie czynności kontrolne inspektorów pracy związane z przestrzeganiem zakazu handlu w niedziele są zawieszone poza przypadkami bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy. To oznacza, że na kontrolę współpracy Biedronki z Glovo prawdopodobnie przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Partnerstwem Biedronki z Glovo zainteresowali się także związkowcy z NSZZ Solidarność. - Będziemy pytali Państwową Inspekcję Pracy o to, czy w sklepach stacjonarnych w niedzielę będą dokonywane czynności związane z sprzedażą internetową, czy niektóre z nich przekształciły się w sklepy internetowe – komentował przed tygodniem Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "S".

Przypomnijmy, że aktualnie zakupy online w Biedronce przez aplikację Glovo są dostępne przez siedem dni w tygodniu na terenie: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Płocka, Rzeszowa, Bydgoszczy, Torunia, Olsztyna i Lublina.

Produkty z Biedronki zamawiać można przez Glovo między godz. 10.30 a godz. 22. Klienci mają do wyboru niemal 1 tys. produktów dostępnych na półkach dyskontowej sieci, w tym m.in. warzywa i owoce, mięso, ryby i wędliny, pieczywo czy napoje. Zakupione towary mają docierać do klienta za pośrednictwem kurierów Glovo w czasie krótszym niż godzina.

Zobacz także:
Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się współpracy sieci Biedronka z Glovo w niedziele niehandlowe [TYLKO U NAS]

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.