14.10.2016/06:22

Biedronka zmienia strategię komunikacyjną. Stawia na promowanie nowości

"Codziennie niskie ceny", główne hasło reklamowe Biedronki, po latach zostało zmienione, a w zasadzie rozszerzone. Nowe hasło promocyjne - "Codziennie nowości, codziennie niskie ceny", pokazuje istotną zmianę w strategii komunikacyjnej sieci. Lider rynku detalicznego w Polsce nie tylko chce zakomunikować Polakom zmiany zachodzące w swoim asortymencie, ale przy okazji odpowiada na hasło Lidla "Co tydzień coś nowego".

Taki krok Biedronki nie powinien dziwić. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ABR Sesta na przełomie sierpnia i września 2015 r., a następnie powtórzonego dokładnie rok później, w sklepie portugalskiej sieci po 12 miesiącach znaleźć można było 1251 nowych produktów, podczas gdy w Lidlu tylko 676. W czasie w którym Biedronka wymieniła ponad połowę swojego asortymentu (54 proc.), Lidl uczynił to z ok. 1/3 swojej oferty (36 proc.).

Największa zmiana oferty w Biedronce nastąpiła w kategorii świat mrożonek, gdzie niemal 80 proc. produktów stanowią nowości. W Lidlu największa rotacja asortymentu wystąpiła w podrynkach świat dziecka (50 proc.) i uroda/higiena/pielęgnacja osobista (45,5 proc.). Z najmniejszymi zmianami - u obu detalistów - mieliśmy do czynienia w kategorii warzyw i owoców.

Biedronka na przełomie sierpnia i września br. posiadała asortyment o 24 proc. szerszy, niż Lidl. Podczas gdy sieć należąca do Jeronimo Martins oferowała 2332 SKU, jej niemiecki konkurent posiadał w ofercie 1881 SKU. Warto podkreślić, że Biedronka zwiększyła pod tym względem dystans do swojego konkurenta względem ubiegłego roku. Wówczas w jej ofercie znajdowało się 2119 SKU, a w ofercie Lidla było 1986 SKU (dane zebrane w analogicznym okresie, to jest na przełomie sierpnia i września).

Należy podkreślić, że przez 12 miesięcy oferta Biedronki poszerzyła się o 10 proc., podczas gdy w Lidlu liczba SKU zmalała o 5 proc. Tym samym różnica w liczbie produktów dostępnych w sklepach jednej i drugiej sieci zwiększyła się ze 133 SKU przed rokiem do 451 SKU w roku bieżącym.

W porównaniu z wynikami badania przeprowadzonymi przed rokiem, Biedronka nie zmniejszyła swojego asortymentu w żadnej z głównych kategorii asortymentowych. Portugalska sieć poszerzyła natomiast ofertę w ramach trzech swoich największych kategorii. O 60 artykułów (czyli o 15,8 proc.) poszerzył się asortyment w kategorii napoje/tytoń, o 72 artykuły (21,2 proc.) rozrosła się kategoria uroda/higiena/pielęgnacja osobista, a kategoria żywność poszerzyła się o 46 artykułów (4,6 proc.).

W Lidlu na przestrzeni 12 miesięcy największe spadki nastąpiły w takich kategoriach, jak świat dziecka (o 40 artykułów, czyli aż 41 proc.), żywność (o 56 artykułów, czyli 5,6 proc.) i detergenty (o 18 artykułów, czyli 15,7 proc.). Jedyny większy wzrost nastąpił w kategorii uroda/higiena/pielęgnacja osobista. Oferta w ramach tej kategorii poszerzyła się w Lidlu o 10 artykułów, czyli o 3,4 proc.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • DK 17.10.2016

  cóż, Biedronka prowadzi (niestety) skuteczną politykę zjadania udziału w rynku konkurencji, która najsłabiej się broni- czyli na ogół małych niezrzeszonych sklepów "na rogu" przy równoczesnym przejmowaniu klientów hipermarketów- umiejętnie wykorzystując koniunkturę. Robi to poprzez sukcesywne poszerzanie asortymentu, utrzymywanie względnie niskich marż (produkty najintensywniej promowane jako wabik i budowanie świadomości cen marki) oraz stawianie na znane lokalnie marki/produkty. To, że ci lokalni polscy czy regionalni dostawcy są terroryzowani przez kluczowego odbiorcę presją obniżania cen- na to nikt nie zwraca uwagi. jak i na to, że finalnie odbija się to an standardach produkcji.
  Lidl natomiast zbyt długo tkwi w ultra kolonialistycznym podejściu- "pojadę i rzucę im świecidełek z wielkiego świata- tubylcom wystarczy". No otóż to nie wystarcza na szczęście, z Banku Światowego będzie musiało pójść więcej pieniędzy na ekspansję i rozwój, żeby sieć utrzymała swoje wyniki

 • krzyś 14.10.2016

  Biedronka ma obecnie najlepiej (z punktu widzenia klientów) dobrany asortyment produktów spożywczych i chemii, składa się on z liderów rynkowych w atrakcyjnych cenach i własnych marek w relatywnie dobrej jakości plus produkty ekologiczne i regionalne gwiazdy ... ten model stara się naśladować Lidl dokładając marketing kuchni świata ... to pozwala im robić takie wzrosty ... i szacunek dla marketingu bo jest to bardzo dobrze przemyślane ... :)

 • Britcom5 13.10.2016

  Biedronka wolno się "gotuje" jak żeberka wieprzowe. Upychanie do sklepów co kto da i oczywiście zapłaci to żadna strategia.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.