23.10.2018/12:20

Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce: Szukamy okazji do przejęć sieci stacji w Polsce

- Jestem przekonany, że w ciągu kolejnych kilku lat na rynku stacji będą zachodziły zmiany właścicielskie, to szansa dla BP. Będziemy oczywiście szukali takich możliwości – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Bogdan Kucharski, prezes BP w Polsce.

BP poinformowało o zamiarze przejęcia 18 stacji od lokalnego operatora firmy Arge. Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez UOKiK, a czy będziecie szukać kolejnych możliwości skokowego zwiększenia skali biznesu poprzez przejęcia?

W przypadku sieci stacji Arge BP podpisało umowę na mocy której chcemy przejąć te stacje. Transakcja podlega akceptacji UOKiK i czekamy obecnie na decyzję urzędu, mamy nadzieję, że zostanie ona wydana w ciągu najbliższych tygodni i będziemy mogli zintegrować Arge z naszą siecią stacji.

Czy jesteśmy zainteresowani kolejnymi przejęciami? Tak jesteśmy, stale szukamy potencjalnych podmiotów. Takich firm jest co najmniej kilka i stale je obserwujemy. Jestem przekonany, że w ciągu kolejnych kilku lat na rynku stacji będą zachodziły zmiany właścicielskie, to szansa dla BP. Będziemy oczywiście szukali takich możliwości.

W jakim tempie będziecie rośli w perspektywie 2-3 lat?

Dzisiaj nasza sieć to jest 540 stacji i w ostatnich latach rośniemy w tempie około 20 do 30 nowych stacji w ciągu roku. Na to składają się zarówno stacje własne jak i stacje partnerskie. W kolejnych latach chcemy systematycznie zwiększać nasz udział w tynku.

Chcemy takie tempo rozwoju utrzymać, a nawet je zwiększyć, ale tutaj dochodzimy do ważnego wątku, czyli bezpieczeństwa inwestycji. Stoimy potencjalnie w obliczu połączenia Orlenu i Lotosu, którego nie boimy się od strony detalicznej, ponieważ mamy mocną ofertę, potrafimy z nimi konkurować. Mamy obawy co do podstaw fundamentalnych rynku. Czy będziemy mogli cały czas się konkurencyjnie zaopatrywać w paliwo, czy będziemy mogli to paliwo konkurencyjnie magazynować, przechowywać, a później bezpiecznie przewozić na stacje... (...)

WIĘCEJ NA TEMAT STANOWISKA SZEFA BP W POLSCE NT PRZEJĘCIA LOTOSU PRZEZ ORLEN MOŻNA PRZECZYTAĆ KLIKAJĄC NA LINK:Szef BP w Polsce nt. fuzji Orlenu z Lotosem: Nie boimy się tego połączenia od strony detalicznej, ale obawiamy się o rynek

O ile BP chce zwiększyc udziały w polskim rynku w perspektywie 2-3 lat?

Jeśli chodzi o rynek detaliczny, nie wchodząc w szczegóły, to mamy udział kilkunastoprocentowy. Jesteśmy drugim największym operatorem na rynku i jesteśmy liderem w aspekcie efektywność sieci. Będziemy się starali oczywiście nasz udział w rynku powiększać.

W związku z tym, że chcemy cały czas rozwijać sieć w Polsce, chcemy kupować istniejące stacje, budować nowe i cały czas korzystać z okazji rynkowych, to liczymy na to, że ten udział będzie się sukcesywnie powiększać.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.