03.04.2020/15:19

Bogusław Miszczuk, prezes Sokołowa: Nie zapominajmy o rozprzestrzenianiu się wirusa ASF

W ostatnim czasie obserwowaliśmy spadek liczby nowych przypadków zakażeń afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Polski, ale jest to tendencja chwilowa, związana z sezonem zimowym. Wraz z początkiem wiosny możemy spodziewać się kolejnych zgłoszeń i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Bogusław Miszczuk, prezes Grupy Sokołów.

– Przekonaliśmy się, że Wisła nie stanowi żadnej bariery dla dzików. Z uwagi na potencjalne ryzyko i wynikające z niego straty, coraz więcej gospodarstw rezygnuje z hodowli wieprzowiny. Dalsza ekspansja ASF doprowadzi do kolejnych podwyżek cen surowca i ograniczeń w zakresie eksportu – prognozuje Bogusław Miszczuk.

Zwraca uwagę, że konieczne jest podejmowanie szeroko zakrojonych działań, prowadzonych na dużą skalę, które z jednej strony zapobiegać będą pojawianiu się nowych ognisk wirusa, a z drugiej strony łagodzić skutki tej epidemii. – Ważne jest, aby w tym trudnym czasie współpracować z rolnikami stosującymi zasady bioasekuracji, pozwalającej zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa w szczególności na dużych farmach – podkreśla prezes Sokołowa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.