07.06.2020/09:53

Bon wakacyjny – 500 zł na noclegi i restauracje. Nowa wersja ustawy

Bon wakacyjny, który ma być jedną z form wsparcia dla branży turystycznej, przybiera kolejne kształty. Serwis prawo.pl dotarł do najnowszej wersji projektu ustawy, według którego dostaną je rodzice, którzy mają prawo do 500 plus. Wyniesie 500 zł na każde dziecko, do wykorzystania przez dwa lata m.in. w obiektach turystycznych i restauracjach.

Uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego zapowiedział w sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że o szczegółach tego programu będzie mówił w kolejnych dniach, ale rozwiązanie jest już praktycznie gotowe. Tego samego dnia mówił też wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. „Wszystko wskazuje na to, że bon turystyczny – 500 zł – będzie dostępny w nadchodzące wakacje” – oświadczył.

W najnowszej wersji, do której dotarł serwis prawo.pl, nie ma niemal nic z pierwotnych założeń, poza nazwą pomocy. Zgodnie z nią bon wakacyjny będzie przysługiwał tylko rodzicom, którzy mają prawo do 500 plus. Radosław Fogiel pytany w Polsat News, dlaczego prezydent zapowiedział wprowadzenie bonu o wartości 500 zł dla dzieci, a nie - o czym wcześniej mówili przedstawiciele rządu - bonu o wartości 1000 zł dla pracowników, wyjaśnił, że chodzi o to, żeby przede wszystkim mogły skorzystać z tej pomocy rodziny z dziećmi. „Dlatego decyzja zapadła taka, że idziemy tym tropem, co 500 Plus” – wyjaśnił.

Kto skorzysta z bonu wakacyjnego

Przypomnijmy, że pierwotnie bon turystyczny o wartości 1000 zł miał przysługiwać osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, które nie przekraczają określonego kryterium przychodów (najpierw było to 3,7 tys. zł netto, potem 3 tys. zł. Kwotę 100 zł miał dokładać pracodawca, resztę finansować miało państwo.

Zgodnie z najnowszą wersją bon będzie przysługiwał osobie, która w dniu wejścia w życie ustawy ma przyznane prawo do świadczenia wychowawczego (500 plus) oraz rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka, który ma prawo do świadczenie na pokrycie kosztów na każde dziecko pod jego opieką. Wartość bonu na każde dziecko wyniesie 500 zł.

Będzie można go wykorzystać w kraju, w placówkach, które będą w bazie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Ta ma być dopiero tworzona, a trafić do niej będą mogły nie tylko miejsca noclegowe, ale również restauracje, obiekty do zwiedzania, atrakcje turystyczne, itp. Rodzice jednak nie dostaną ani gotówki na konto czy do ręki, ani czeku, ani karty przedpłaconej – jak pierwotnie planowano. Na numer telefonu otrzymają wiadomość z kodem PIN, którym potwierdzą płatność. Jednym słowem transakcja będzie wyglądała jak ta przeprowadzana za pośrednictwem BLIK. Jak nieoficjalnie ustaliło prawo.pl, operatorem tych transakcji ma być bank PKO BP i Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Leontek 08.06.2020

  Czekamy na talony na samochody i kartki na mięso - komuna wróciła.

 • Onaaa 07.06.2020

  Porazka!!!!!! Nic sie nie nalezy ludzia pracujacym!!!!!! Nam nawet nigdy rodzinne sie nie nalezalo, bo kilka zlotych przekroczylo sie. Co wy robicie z tych dzieci, ludzi - nierobow, cwaniakow, leserow - bo maja dzieci???

 • Agatko 07.06.2020

  Rozdawnictwo+

 • Pracuś 07.06.2020

  Wychowałam i wykształciłam dzieci bez +, ciężko pracowałam za niewielkie pieniądze i nadal pracuję, wysłanie dzieci na kolonie to już było coś, dla rodziców nie starczało, a teraz wszystko drogie i nadal nie starcza, przez 35 lat place podatki i już miałam nadzieję że też choć raz w życiu dostanę jakieś +. Rozczarowanie, nadal pracuje na innych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.