13.10.2020/10:30

Branża detaliczna: Zamiast godzin dla seniorów, zawieszenie zakazu handlu w niedziele na rok

Godziny zakupów dla seniorów nie zwiększają bezpieczeństwa osób starszych, a utrudniają życie innym konsumentom i dezorganizują pracę sklepów. Aby rozładować ruch w sklepach wystarczy na rok lub do końca pandemii zawiesić zakaz handlu w niedziele – Wyborcza.pl relacjonuje opinie detalistów.

Rząd zapowiedział ponowne wprowadzenie tzw. godzin dla seniorów, choć w maju – po miesiącu obowiązywania tego rozwiązania – wycofał się z godzin dla seniorów uznając, że się nie sprawdziły.

Wyborcza.pl cytuje stanowisko Polskiej Izby Handlu, zrzeszającej głównie mniejsze sklepy franczyzowe, która zwraca uwagę, że egzekwowanie tego ograniczenia jest problematyczne, a w małych placówkach, gdzie nie ma ochrony, jest praktycznie niewykonalne. Organizacja zwraca ponadto uwagę, że w wielu lokalizacjach, takich jak biurowe centra miast, osoby starsze praktycznie nie robią zakupów – w tych miejscach sklepy w czasie godzin dla seniorów stoją puste, a potem tworzą się kolejki.

Także aptekarze zwracają uwagę, że godziny dla seniorów wręcz powodują kumulację osób starszych, które w innych porach mogłyby bezpieczniej zrobić zakupy.

Jak przekonuje Polska Rada Centrów Handlowych, lepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie zakazu handlu w niedziele, które przyniosłoby branży handlowej i samym konsumentom wiele korzyści, szczególnie w okresie przedświątecznego szczytu zakupowego. Handel w niedziele pomógłby odrobić wielu detalistom straty związane z pandemią, wzrosłyby obroty, mniej byłoby upadłości.

O zawieszeni zakazu handlu w niedziele apelują największe organizacje biznesowe, m.in. Związek Rzemiosła Polskiego, Pracodawcy RP, Lewiatan, BCC i Krajowa Izba Gospodarcza.

Czytaj więcej na stronie wyborcza.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także