16.03.2017/15:38

Branża drobiarska w obszarze niepewności

Jaka jest obecna sytuacja branży drobiarskiej w obliczu wystąpienia wirusa grypy ptaków? Czy przyszłość eksportu zarówno do krajów unijnych, jak i krajów trzecich ulegnie zmianie? Czy Polska zachowa pozycję lidera w Europie? Odpowiedzi na te pytania padły podczas spotkania zorganizowanego w czwartek przez Krajową Radę Drobiarstwa.

Temat grypy ptaków pojawił się w mediach pod koniec roku 2016 roku, wraz z wystąpieniem pierwszych ognisk u drobiu w Polsce, jednak dopiero po upłynięciu pewnego czasu, branża może przedstawić rzeczowe podsumowanie tego problemu. Spotkanie było również odpowiedzią na wiele nurtujących pytań, zarówno ze strony hodowców jak i mediów, często kierowanych do ekspertów KRD-IG.

Po raz pierwszy tak obszernie został poruszony temat biologii wirusa H5N8 występującego w Unii Europejskiej. O tym, czym jest, skąd wziął się w Polsce oraz o sposobie jego mutowania opowiedział profesor dr hab. Piotr Szeleszczuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który podkreślił, że odmiana ta nie jest szkodliwa dla ludzi.

- Grypa ptaków jest realnym zagrożeniem dla hodowców oraz producentów drobiu i może osłabić dynamikę przyrostu produkcji mięsa drobiowego w naszym kraju. Jako KRD-IG na bieżąco reagujemy na nowe ogniska grypy ptaków i zachwiania na rynkach międzynarodowych. Podejmujemy szereg działań, które mają zminimalizować ryzyko i skutki wystąpienia wirusa dla polskiej branży drobiarskiej. To, na czym skupiamy dużą część naszych działań, poza codzienną współpracą z administracją na szczeblu centralnym i lokalnym, to spotkania w ramach światowych organizacji drobiarskich, których KRD-IG jest członkiem, tak aby wspólnie pochylić się nad problemem obecnym w całej Unii Europejskiej. Kolejnym działaniem jest zdobywanie nowych rynków, w celu sprzedaży mięsa drobiowego, które nie może, ze względu na grypę ptaków, zostać wyeksportowane m.in. do Chin czy RPA, które do tej pory dawały nadzieję na istotne zwiększenie eksportu naszych produktów do krajów trzecich - podsumował Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG.

Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych z BGŻ BNP Paribas, Michał Koleśnikow dodał, że „w zakresie nieprzetworzonego mięsa i podrobów drobiowych, najważniejszej kategorii drobiowej, eksport z Polski w 2016 r. po raz pierwszy przekroczył milion ton. Oznacza to wzrost o ponad 20 proc. wobec roku 2015. Co interesujące, przed potwierdzeniem pierwszych ognisk grypy ptaków w naszym kraju, wzrastał udział krajów pozaunijnych w strukturze naszego eksportu. W pierwszych jedenastu miesiącach 2016 r. wyniósł on 24 proc. wobec 21 proc. rok wcześniej. Niemniej jednak warto podkreślić, że zdecydowana większość eksportu mięsa i podrobów drobiowych trafia do krajów UE”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.