17.01.2020/12:23

Branża spożywcza wydłuża obieg należności [RAPORT]

Z danych Euler Hermes wynika, że wskaźnik cyklu rotacji należności w dniach (DSO) od 2017 roku urósł o 4-5 dni i przekroczył liczbę 50 dni.

Eksperci podkreślają również, że poziom trudnych długów, czyli takich, których termin płatności został przekroczony o przynajmniej 120 dni, jest na bezprecedensowo wysokim poziomie, jak na tę branżę. Na koniec września zeszłego roku sięgał on ok. 2 proc.

Autorzy raportu podkreślają, że dostawcy są zakładnikami dystrybucji. W przypadku tej nowoczesnej jest to presja na niezmienność cen, w przypadku tradycyjnej konieczne jest wydłużanie kredytowania dla utrzymania sprzedaży i udziałów w rynku.

Jednocześnie wskazują na dobre perspektywy popytowe oraz stabilność rynku, ale także jego niską rentowność. Na wyższe zyski mogą liczyć tylko najwięksi gracze oraz małe, ale mocno wyspecjalizowane firmy. Eksperci zwracają uwagę na wzrost popytu wewnętrznego oraz powrót inflacji cen żywności. Prognozowany jest jednak spadek dynamiki popytu, ale będzie to uzależnione od ewentualnych rozszerzeń programów socjalnych.

Negatywnie na wypłacalność firm z sektora spożywczego może za to wpłynąć wprowadzenie podatku od handlu, a także Brexit oraz praktyki protekcjonistyczne poszczególnych krajów UE.

Euler Hermes dokonał także osobnego wyliczenia dla branży mięsnej. Wynika z niego, że DSO notowało w ostatnim roku spore zwyżki, co jest odbiciem problemów przetwórców oraz dużych odbiorców wyrobów końcowych.

Perspektywy dla branży są neutralne, ale ze względu na fakt, że jest ona bardzo wrażliwa na wahania cen na skutek nieprzewidywalnych czynników, takich jak wirusy, choroby czy zmiany natury politycznej. Sektor drobiarski korzysta na kłopotach swoich konkurentów z zagranicy chwilę po tym, gdy oczekiwano w nim załamania. Z kolei rynek wieprzowiny – po górce jest obecnie w dołku, co jest spowodowane wzrostem cen i niższą rentownością przetwórców.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.