22.07.2016/09:01

Brexit ochłodził nastroje polskich konsumentów

Nie pomogły nadspodziewanie dobre osiągnięcia polskiej drużyny na Euro we Francji – wskaźnik TNS Consumer Index powrócił do majowego poziomu (-5,1 pkt.).  - Cóż, wynik referendum w Wielkiej Brytanii oraz pesymistyczne głosy co do dalszego funkcjonowania w obecnym kształcie Unii Europejskiej, były jak kubeł zimnej wody, który skutecznie schłodził nastroje konsumentów - mówi Piotr Chojnowski, Account Director TNS Global. 

Czy faktycznie Brexit może mieć wpływ na poziom optymizmu Polaków? Wystarczy przypomnieć, że ponad 2 mln Polaków wyemigrowało do krajów UE (w tym około 800 tys. do samej Wielkiej Brytanii). - Emigranci zarobkowi pozostawili w kraju rodziny, które często wspierają finansowo. Niepewność ich sytuacji i statusu z pewnością wpływa na nastroje. Ale to oczywiście tylko fragment większych turbulencji, które dotykają Unię Europejską. Coraz częściej pojawiają się głosy, że w organizacja w obecnej (przerośniętej i zbiurokratyzowanej) sytuacji nie jest wydolna i powinna zostać zmieniona – wyjaśnia Piotr Chojnowski.

Z lokalnego podwórka też niezbyt ciekawie - długoterminowe prognozy dla naszej gospodarki są raczej negatywne (większy deficyt finansów publicznych, słaba złotówka, planowane zmiany w systemie podatkowym, etc.). Dostrzegają to także konsumenci na co wskazuje spadek wskaźnika prognozowanego stan gospodarki (-13 pkt). Pesymizm dotknął niemal wszystkich konsumentów – młodszych i starszych, gorzej i lepiej wykształconych, bezrobotnych i menedżerów. Symbolicznie nieco lepiej (ale nadal ujemny wskaźnik) wśród mieszkańców największych miast (wzrost o 0,4 pkt).

Według eksperta TNS Global jedynym „światełkiem w tunelu” jest szansa na wzrost popytu wewnętrznego wywołanego programem 500+. - Można spodziewać się, że zyska nie tylko branża FMCG ale także producenci dóbr trwałych. Pozytywne nastroje związane z popytem odnotowano także w mediach – podsumowuje Piotr Chojnowski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.