12.11.2019/15:15

Bruksela dostarczy krajom członkowskim UE potężne narzędzie do walki z oszustwami VAT w e-handlu transgranicznym

Rada ministrów finansów krajów EU (ECOFIN) przyjęła wstępne porozumienie w sprawie zmian w dyrektywie VAT i w unijnym rozporządzeniu 904/2010. Powstanie jednolity system gromadzenia i wymiany danych na temat płatności VAT. Rada porozumiała się co do treści generalnych regulacji, które mają ułatwić wykrywanie wykroczeń podatkowych m.in. w transgranicznych transakcjach e-commerce.

Nowe przepisy umożliwią krajom członkowskim UE gromadzenie ujednoliconych danych, generowanych elektronicznie przes firmy świadczące usługi płatnicze w e-commerce, takie jak banki czy platformy płatnicze. Do 2024 r. powstanie nowy centralny system elektroniczny CESOP, który będzie gromadził informacje o płatnościach i przetwarzał dane na potrzeby instytucji krajowych, zwalczających oszustwa podatkowe.

„Kluczowym ogniwem łańcucha płatności w e-commerce są firmy świadczące usługi płatnicze. Dzięki gromadzonym przez siebie informacjom, ogrywają one ważną rolę, pomagając krajowym służbom podatkowym w identyfikowaniu i zwalczaniu oszustw dokonywanych przez płatników VAT. Dzięki ujednoliceniu sposobu gromadzenia i dostępu do tych danych, państwa członkowskie uzyskają potężne narzędzie do kontrolowania, czy przepisy VAT są właściwie stosowane, szczególnie w zakresie transgranicznego e-commerce.” – zapewniła Mika Lintilä, minister finansów Finlandii.

ECOFIN przyjęła projekty dwóch aktów prawnych. Nowelizacja dyrektywy VAT wprowadza wobec operatorów płatności wymóg gromadzenia danych o płatnościach związanych z transgranicznym e-commerce. Dane te będą udostępniane krajowym władzom podatkowym, na ściśle określonych warunkach, związanych m.in. z ochroną danych osobowych. Z kolei poprawki do rozporządzenia w sprawie współpracy administracyjnej w obszarze VAT określają szczegółowo sposób kooperacji narodowych urzędów podatkowych przy wykrywaniu i zwalczaniu nadużyć.

Nowe regulacje uzupełniają ramy prawne, regulujące europejski handel online, które wejdą w życie w styczniu 2021 r., nakładając nowe obowiązki VAT na cyfrowe platformy sprzedażowe oraz upraszczając regulacje VAT dla biznesów online.

Uzgodnienia ECOFIN powinny zostać formalnie adoptowane przez Komisję Europejską bez dalszej dyskusji – wcześniej muszą jeszcze zostać przejrzane pod względem prawnym i językowym. Następnie Komisja wdroży centralny system informacji o płatnościach CESOP, po czym będzie go utrzymywać i serwisować od strony technicznej.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • zem 15.11.2019

    @ada Oogladaj mniej Rydzyka i antyunijnej propagandy w publicznej. Coz zapewne dlatego po praniu mozgu zapomnialas, ze do Unii wchodzi sie tylko na wlasna prosbie i trzeba sie mocno postarac, zeby sie do niej dostac (sa kraje ktore blagaja o przyjecie od 40 lat) oraz mozna z niej w kazdej chwili wystapic - wystarczy wyslac jeden list poczta dyplomatyczna. 80% Polakow zdecydowanie popiera Polske w Unii. Kilkanascie procent ma neutrala opinie na ten temat. Jestes zatem w malenkiej mniejszosci, takiej tyci-tyci, ake Moskwa na ciebie czeka, troche wkurzona, ze jestes(my) w Unii.

  • ada 14.11.2019

    jak słyszę Bruksela to kojarzy mi się z czymś najgorszym, jak niegdyś Moskwa!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.