22.12.2021/09:10

Budowa sieci i współpraca z detalistami. Producenci czekolady rzemieślniczej szukają drogi do sprzedaży masowej [WYWIAD]

Czekolada rzemieślnicza to produkt premium, który dostępny jest zazwyczaj w ściśle określonych kanałach sprzedaży. Jednak coraz częściej się zdarza, że trafia też na półki hipermarketów. O tym jak nie stracić magię rzemiosła wprowadzając produkt do sprzedaży masowej i jakie nowe kanały otwierają się przed uczestnikami branży rozmawiamy ze współzałożycielami Manufaktury Czekolady Chocolate Story Krzysztofem Stypułkowskim i Tomaszem Sienkiewiczem oraz członkiem zarządu tej firmy Marcinem Parzyszkiem. 

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także