30.11.2019/15:32

Bujara o placówkach pocztowych Abc: Potrzebna natychmiastowa nowelizacja ustawy o zakazie handlu [TYLKO U NAS]

Handlowa Solidarność będzie apelowała do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o szybką nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To odpowiedź na działania sieci sklepów Abc.

Jak informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, organizator liczącej 8,6 tys. sklepów sieci Abc, Grupa Eurocash, przygotował dla franczyzobiorców możliwość zaimplementowania w sklepach usługi nadawania i odbioru paczek. Dzięki umowom z firmą Pointpack, sklepy franczyzobiorców Abc mogą formalnie stać się placówkami pocztowymi i tym samym korzystać z wyjątku od zakazu handlu w niedziele, który zezwala na pracę w ten dzień szeregowych pracowników (a nie tylko samego franczyzobiorcy i jego najbliższej rodziny). Na razie nie wiadomo, ilu franczyzobiorców Abc zdecyduje się na skorzystanie z tej opcji.

- Działania sieci Abc to efekt zaniedbania w postaci braku nowelizacji ustawy. Ostrzegałem rządzących, że kolejne sklepy będą się stawały placówkami pocztowymi i widzimy, że to już się dzieje - komentuje dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej NSZZ Solidarność. - Abc z pewnością nie będzie ostatnią siecią, która zdecyduje się na tego typu krok. Wyłączenia placówek pocztowych z ograniczeń handlu w niedziele nie było w naszym obywatelskim projekcie ustawy. Zapis ten został wprowadzony w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą - dodaje.

Jak zapowiada Alfred Bujara, Solidarność zamierza wystosować pisma z prośbą o interwencję w postaci zmian legislacyjnych do marszałek Sejmu oraz do MRPiPS. - Jeżeli teraz nie zareagujemy ostro, to za moment ustawa się "rozjedzie", ograniczenie handlu stanie się całkowitą fikcją - uważa Bujara.

- W poprzedniej kadencji Sejmu marszałek Ryszard Terlecki obiecał nam, że uda się uszczelnić ustawę. Mało tego, obiecał to kupcom polskim. Jak dotąd się nie udało, ale trzymamy za słowo - mówi Alfred Bujara portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Jego zdaniem z ustawy regulującej niedzielny handel należy "całkowicie wyrzucić" wyjątek dopuszczający handel w placówkach pocztowych. - To byłby bardzo szybki manewr. Poczta Polska może sobie działać w niedziele jako placówka usługowa, a nie jako placówka handlowa. Poza tym i tak bardzo mało placówek Poczty Polskiej funkcjonuje w niedziele. Niemal wszystkie są zamknięte - tłumaczy Bujara.

I dodaje: - Prywatni kupcy muszą sami stać w niedziele za ladą, a franczyzobiorcy sieci zorganizowanych typu Żabka, czy teraz Abc, mogą zatrudniać na niedziele pracowników. Słyszę już, że kupcy zapowiadają, iż nie mają wyjścia i będą podpisywać indywidualne umowy z operatorami pocztowymi.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • bronsky69 05.12.2019

  Proponuje zamiast sklepów powrót do niedzielnych bazarów może być przy placach kościelnych.
  Wszyscy będą zadowoleni. Proboszcze wezmą placowe , parafianie pomodlą się i przy okazji coś kupią . A sklepy zamknąć na skobel.
  Można też wprowadzić straż sąsiedzką aby pilnowała lokalne sklepy przed niedzielnym otwieraniem.

 • maf 02.12.2019

  p. B wie wszystko. Ciekawe, czy weźmie odpowiedzialność, gdy sektor się w końcu zawali i zacznie zwalniac i importować tańszą żywność. Będzie dalej zakazywac? Co w zamian? - pewnie modlitwa i kartki. ... Co dzień od nowa Polska Ludową

 • Karol 30.11.2019

  Komuna pisowska kwitnie - najlepiej aby było tak jak powiedział Krzysztof Kononowicz - żeby nie było niczego. Pis na najlepszej drodze aby zniszczyć polską gospodarkę.

 • h 29.11.2019

  powinni dać wszystkim ludziom wolne nawet wojsku i policji

 • Basseuss 29.11.2019

  Niech zakażą handlu wszystkim, nawet franczyzobiorca to będzie najlepsze rozwiązanie i przestanie się kombinowanie!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.