02.11.2017/09:47

Mid Europa Partners, były właściciel Żabki, kupuje Hortex od Argan Capital

Hortex trafi z rąk jednego funduszu w ręce drugiego. Dotychczasowy właściciel firmy, Argan Capital, porozumiał się z Mid Europa Partners (do niedawna właścicielem sieci sklepów Żabka i Freshmarket) odnośnie sprzedaży spółki. Kwota transakcji nie została ujawniona. Aby sprzedaż doszła do skutku, potrzebna będzie zgoda UOKiK.

Według nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, o przejęcie Horteksu walczyły m.in. Bonduelle (część mrożonkowa) i Kofola (część sokowo-napojowa). Ostatecznie podmiotom tym nie udało się jednak porozumieć z Argan Capital co do ceny.

- Hortex to polska, legendarna marka z bogatą tradycją i biznes, który posiada solidne fundamenty do dalszego wzrostu. Cieszymy się z perspektywy zwiększenia naszej ekspozycji na rosnącym rynku FMCG w Polsce. Będziemy wspierać spółkę w realizacji jej celów strategicznych, w tym w zakresie rozwoju nowych produktów, wejścia w nowe segmenty rynku spożywczego oraz akwizycje - komentuje partner w Mid Europa oraz szef warszawskiego biura Paweł Padusiński.

W wyniku transakcji Mid Europa Partners przejmie udziały w spółkach odpowiedzialnych za produkcję, sprzedaż i marketing soków nektarów i napojów, mrożonych warzyw i owoców oraz koncentratów (Hortex Sp. z o.o., Hortex Marketing Services Sp. z o.o. oraz Ortika Polska Sp. z o.o., Polski Ogród Sp. z o.o. i Ortika Frozen Foods (Rosja)). Finalizacja transakcji przewidywana jest na pierwszy kwartał 2018 r.

- Inwestycja w Hortex jest wynikiem naszego bogatego doświadczenia uzyskanego dzięki współpracy ze spółkami portfelowymi w sektorze retail i FMCG w regionie CEE, m.in. z Żabką, Moji Brendovi, Allegro i Profi. Dostrzegamy olbrzymi potencjał spółki zarówno jako samodzielnego biznesu, jak i platformy do dalszego wzrostu przez innowacje i M&A przy wykorzystaniu naszej sieci kontaktów oraz unikalnej wiedzy w sektorze - dodaje partner zarządzający Mid Europa, nadzorujący inwestycje funduszu w sektorze handlu detalicznego i FMCG Robert Knorr.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nowym właścicielem jest firma zainteresowana dalszym rozwojem Grupy i marki Hortex. Z tak silnym inwestorem niewątpliwie będziemy mogli nie tylko wzmocnić naszą pozycję rynkową w obecnych kategoriach, ale także budować ją w nowych. Mamy nadzieję na długoterminową i owocną współpracę z nowymi partnerami. Jednocześnie dziękujemy Argan Capital za wieloletnie wsparcie w budowaniu biznesu” – komentuje Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu.

Za przeprowadzenie transakcji po stronie Mid Europa Partners odpowiedzialni byli: Berke Biricik, Marek Rodak, Bartosz Małecki i Elżbieta Drażba.

Doradcami dla Mid Europa byli: Vienna Capital Partners (M&A), Clifford Chance (doradca prawny), OC&C (doradca komercyjny), PwC (finanse i podatki) oraz Ramboll Environ (sprawy środowiskowe).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nafta47 02.11.2017

    Nie dogadali się z Bonduelle i Kofolą. Ponoć na stole było 200 mln zł. Zadziwiająco mało...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.