07.04.2017/17:12

Carlsberg zachęca do oddawania butelek zwrotnych

Zaledwie 6 proc. konsumentów przy zakupie piwa zwraca uwagę na jego opakowanie. Tylko 14 proc. ma świadomość, że korzystanie ze szklanych butelek zwrotnych pomaga oszczędzać energię i surowce. Co ósma osoba, która kupiła napój w butelce zwrotnej, przyznaje, że nigdy nie próbowała jej zwrócić – to dane z raportu, jaki TNS Polska przygotował na zlecenie Carlsberg Polska.

Dane z raportu posłużyły za punkt wyjścia dla kampanii „Weź mnie w obroty”, zainicjowanej w 2014 roku we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. Celem działań było zwiększanie świadomości ekologicznej konsumentów i zachęcanie ich do oddawania szklanych butelek zwrotnych do sklepów, co przekłada się na liczne korzyści dla środowiska naturalnego.

Gdyby nie paragon…

Badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2015 roku potwierdziły, że 78 proc. Polaków uważa, że plan wprowadzenia kaucji za szklane i plastikowe butelki po napojach poprawiłby stan środowiska. Jednocześnie 31 proc. respondentów przyznało, że miało problem z odzyskaniem obowiązującej już kaucji za szklaną butelkę w sklepie. Jako jeden z powodów konsumenci podawali konieczność okazania paragonu za zakupiony wcześniej produkt. To nadal duża bariera w promowaniu eko-nawyku oddawania do sklepów butelek zwrotnych.

Dlaczego warto oddawać butelki zwrotne do sklepu?

W Polsce krąży około 400 mln szklanych butelek. Ich wartość to ok. 150 mln zł. Butelka zwrotna to jedno z najbardziej ekologicznych opakowań na rynku FMCG i obecnie wykorzystywane jest tylko w branży piwnej. Może zostać użyta dwadzieścia razy. Niestety, w Polsce butelki odbywają drogę między konsumentem a browarem tylko 8–12 razy. Liderami w tym obszarze są Dania, Holandia, Finlandia i Norwegia – ponad 70 proc. butelek jest tam ponownie napełnianych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • loolo 27.01.2020

    tam 70 % a w u nas browary mają 60 % butelek zwrotnych mało tego koszt produkcji butelki to 80 gr a kaucja 50 gr to gdzie tu logika

  • mirek 07.04.2017

    To niech Carlsberg rozlewa piwa w butelkach zwrotnych a nie wszystko ląduje w koszu

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.