04.02.2017/08:31

Carrefour pracuje nad konceptem dań gotowych wysokiej jakości

- W Polsce (w porównaniu z innymi krajami, np. z Francją – red.) bardzo słabo rozwinięty jest rynek dań gotowych wysokiej jakości. Chcemy ten obszar asortymentu rozwijać i zaproponować naszym klientom najlepsze możliwe produkty – mówi Guillaume de Colonges, prezes Carrefour Polska.

I dodaje: - Chcemy także zaoferować najlepsze jakościowo produkty, z których klienci będą sami mogli przygotować najlepsze dania wysokiej kuchni. W tym kierunku powinien ewoluować wybór produktów w sieciach handlowych.

Jak podkreśla Guillaume de Colonges chodzi o to, aby konsumenci na podstawie oferowanych produktów mogli przygotować posiłek szybko i w dowolnym momencie dnia. - To ważne, bo Polacy dużo pracują, są bardzo zajęci i często nie mają czasu na zbyt długie przebywanie w kuchni, chcą zjeść szybko, ale dobrze. Nie będzie to łatwe, ale dostarczenie polskim konsumentom takiej oferty jest naszą ambicją.

- W ciągu ostatnich lat przechodziliśmy różne etapy rozwoju kuchni i naszej oferty produktowej w Polsce. Obecnie naszą wolą jest nie tylko importować do Polski produkty proste, ale także produkty bardziej wyszukane, bardziej przetworzone – mówi prezes Carrefour Polska.

I dodaje: Chcemy także zaoferować dania gotowe przygotowane zgodne z polskimi tradycyjnymi przepisami. Obecnie pracujemy, m.in. z szefem kuchni Davidem Gaboriaud nad takim projektem kulinarnym . Chcemy opracować i wprowadzać do sklepów sieci Carrefour dania gotowe wysokiej jakości.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.