27.11.2018/10:59

Carrefour robi rewolucję na rynku bio! Czy przyłączą się do niej inne sieci handlowe w Polsce?

Powołana przez Carrefour Polska, Polską Izbę Żywności Ekologicznej, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i stowarzyszenie Ekołan Koalicję na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio ma być pierwszym, ważnym krokiem do budowy i rozwoju w Polsce produkcji żywności bio, a także wdrożenie rozwiązań wspierających rozwój tego obszaru rolnictwa w naszym kraju. Powołana pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa koalicja ma także za zadanie podniesienie poziomu wiedzy wśród firm działających na rynku.

Powołanie Koalicji Rozwoju Rynku Żywności Bio, to niezwykle istotne wydarzenie ze względu na fakt, że w ramach inicjatywy spotykają się przedstawiciele produkcji, dystrybucji, nauki oraz polityki. Jednak kluczowy dla skuteczności projektu będzie poszerzenie koalicji o kolejne podmioty związane z dystrybucją, produkcją i przetwórstwem, tak aby skala działań mogła w realny sposób kreować rynek. Robert Noceń, wiceprezes i sekretarz generalny siei Carrefour Polska podkreślił, że formuła koalicji jest otwarta na nowych uczestników, tak z obszaru dystrybucji detalicznej i produkcji, ale także organizacji zajmujących się edukacją i działaniami na rzecz rozwoju rynku zdrowej żywności w naszym kraju.

Z nieoficjalnych rozmów z ekspertami rynku zdrowej żywności wynika, że dopiero duża skala, czyli wejście do koalicji takich firm jak: Biedronka, Lidl, McDonald’s, Eurocash, Tesco, Amrest, Makro, Sfinks, Żabka, Selgros, czy Polomarket, które byłby w stanie mocno zainwestować w transformację gospodarstw i wspierać polskie eko rolnictwo mogłoby w szybki sposób doprowadzić do rozwoju rynku. W innej sytuacji jeszcze przez wiele lat polski konsument będzie skazany na produkty z importu.

Jak wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych obserwuje się regres w produkcji żywności ekologicznej, a wielkość powierzchni upraw ekologicznych w Polsce spada systematycznie i wynosi obecnie 500 tys. hektarów. Pomimo tego, tempo sprzedaży żywności bio w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ale w dużej mierze na skutek zwiększonego importu. Niestety, rolnicy i producenci ekologiczni wciąż stanowią niszę na polskim rynku żywnościowym i napotykają na liczne bariery strukturalne. Rynek żywności ekologicznej w Polsce znajduje się obecnie w stanie kryzysu i braku aktywnych działań skierowanych do jego uczestników, chociaż obserwuje się duże zainteresowanie konsumentów produktami ekologicznymi.

Zdaniem ekspertów obecna sytuacja na rynku żywności ekologicznej „wymaga pilnych działań wspierających jego uczestników , a także w świetle przyjętego w lipcu br. rządowego Planu dla Wsi, stawiającego na rozwój produkcji żywnościowej wysokiej jakości, jako elementu rozwoju rolnictwa.”

Zainicjowana wczoraj Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio ma służyć budowie potencjału rolnictwa i przetwórstwa żywności ekologicznej oraz wzmocnieniu tego segmentu polskiego rolnictwa. Koalicja powstała pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego i już obecnie zgromadziła wielu ekspertów związanych z naturalnymi kierunkami produkcji rolniczej i ekologiczną żywnością, a wśród nich: przedstawicieli środowiska naukowego, biznesowego, organizacji producentów i przetwórców oraz propagatorów zdrowego żywienia. Celem Koalicji jest wypracowanie standardów działania, rozwiązań problemów, opracowania gotowych projektów w zakresie gospodarczym, handlowym, edukacyjnym, społecznym i zdrowotnym, dotyczących rozwoju rynku żywności bio oraz upowszechnia wiedzy z tego zakresu wśród producentów, przetwórców, handlowców oraz konsumentów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.