22.08.2017/03:37

Carrefour w Polsce: ponad 900 sklepów w 2017 r., 1000 sklepów w 2018 r.

W tym roku sieć Carrefour przekroczy w Polsce liczbę 900 sklepów, a w przyszłym roku francuski operator może świętować otwarcie swojej 1000. placówki na polskim rynku. Jedynym znakiem zapytania w tym przypadku pozostaje liczba sklepów franczyzowych, które mogą w międzyczasie wypaść z sieci ze względu na niską rentowność lub w związku z rezygnacją franczyzobiorcy ze współpracy.

Na koniec lipca 2017 r. sieć Carrefour zarządzała na polskim rynku siecią 891 sklepów, w tym 86 hipermarketami, 145 supermarketami oraz 660 sklepami osiedlowymi i specjalistycznymi (Carrefour Market, Carrefour Express, Carrefour City, Globi, Rast, Galerie Alkoholi). W ostatnich latach firma otwierała od 70 do ponad 100 sklepów rocznie. Jak zapowiadają przedstawiciele francuskiego detalisty, w tym i przyszłym roku sieć może powiększyć się o 100 sklepów franczyzowych, a także nowe super- i hipermarkety.

Jak poinformowali portal wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciele firmy Carrefour "w najbliższych planach sieci jest otwarcie dwóch hipermarketów - w tym jednego w warszawskiej Galerii Północnej 14 września – oraz kolejnych supermarketów. W 2017 r. liczba otwartych nowych sklepów osiedlowych i specjalistycznych sięgnie ok. 100. Carrefour Polska planuje utrzymać osiągnięte obecnie tempo rozwoju również w 2018 r.”

– Sklepy osiedlowe to ważny element strategii rozwoju Carrefour w Polsce. Od stycznia 2017 uruchomiliśmy już blisko 50 nowych placówek i pracujemy nad utrzymaniem tego tempa – mówił kilka tygodni temu w wywiadzie dla naszego portalu Marek Lipka, dyrektor ds. sklepów convenience w Carrefour Polska.

Te dane pokazują, że przyszły rok może być historyczny z punktu widzenia obecności sieci Carrefour na krajowym rynku. Tak jak wspominaliśmy, na koniec lipca br. firma zarządzała w na naszym rynku 891 sklepami, było to możliwe dzięki uruchomieniu w pierwszym półroczu 50 nowych sklepów franczyzowych. Drugie tyle placówek firma chce uruchomić w drugiej połowie br., a patrząc na dynamikę otwarć z grudnia 2016 r. gdy sieć w ciągu jednego miesiąca otworzyła 20 placówek, można się spodziewać przekroczenia zakładanego planu otwarć. Warto zwrócić uwagę, że informacja o otwarciu 900. sklep Carrefour w Polsce może pojawić się już w ciągu najbliższych tygodni.
 
Patrząc na powyższe dane warto pokusić się o prognozę rozwoju dla Carrefoura na kolejny rok. Firma potwierdza, że w przyszłym roku chce otworzyć ok. 100 sklepów franczyzowych, a także kolejne super- i hipermarkety, w sumie przynajmniej kilka sklepów w tych formatach. Sumując liczbę otwartych placówek można wyliczyć, że dzięki otwarciu kolejnych 50 sklepów w tym roku, sieć może urosnąć do 941 sklepów; a dodając co najmniej 100 placówek, które mają ruszyć w 2018 r., ta liczba może sięgnąć 1041.
 
Dlaczego "może"? Niestety – co jest naturalne i dzieje się z różnych względów – każdego roku wypada z sieci franczyzowych od kilkunastu do kilkudziesięciu placówek. Powodem jest brak rentowności, nietrafiona lokalizacja, czy rezygnacja franczyzobiorcy. W rożnych sieciach wskaźnik ten waha się między 10 a nawet 40 proc. Nie sposób przewidzieć, ile sklepów wypadnie z sieci Carrefour w ciągu następnych 18 miesięcy. Można przyjąć jednak, że ze względu na rozsądne tempo rozwoju, uważny sposób rekrutacji i dokładnie analizowane lokalizacje Carrefour traci rocznie nie więcej niż 20-25 proc. spośród nowootwieranych sklepów rocznie. Taki model pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa prognozować, że Carrefour zakończy przyszły rok z liczbą 1000-1020 placówek w Polsce.

Carrefour Polska to omnikanałowa sieć handlowa, pod szyldem której działa w Polsce prawie 900 sklepów w pięciu formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Carrefour jest w Polsce również właścicielem sieci 20 centrów handlowych oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tomasz R. 21.08.2017

    myślałem że już mają więcej tych sklepów, ale tysiąc to i tak sporo.....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.