30.01.2019/12:36

Carrefour w tym roku powinien przekroczyć granicę 1 tys. sklepów w Polsce

Jeśli sieć Carrefour utrzyma tempo nowych otwarć z minionego roku, to do końca grudnia powinna przekroczyć symboliczną granicę 1 tysiąca sklepów w Polsce. Będzie to możliwe dzięki rozwojowi sklepów franczyzowych i ajencyjnych.

Rok 2018 Carrefour zakończył z ok. 900 sklepami w Polsce, działającymi w pięciu formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i sklepów specjalistycznych, a także sklepu internetowego. Do firmy należy również 20 centrów handlowych w Polsce i ponad 40 stacji paliw.

Od kilku lat motorem napędowym ekspansji Carrefoura w Polsce są sklepy convenience Carrefour Express. To efekt stagnacji na rynku hipermarketów, które dawniej były domeną firmy, a dziś nie są już otwierane, jak również niewiele lepszej sytuacji supermarketów, stanowiących równie istotną odnogę biznesu Carrefoura. Oba formaty dodatkowo ucierpiały na wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele.

Carrefour nie będzie raczej otwierał już w Polsce hipermarketów. Będą to jednostkowe przypadki, np. wykorzystanie powierzchni uwolnionej przez innego operatora w centrum handlowym, ale i w takim wypadku powierzchni sklepu będą mocno redukowane. Rozwój większych powierzchni będzie realizowany poprzez format supermarketów, których operator w różnych latach otwierał nawet kilka rocznie. Jednak i w przypadku tego formatu sklepów nie można się spodziewać dynamicznej ekspansji. W 2018 r. uruchomiono dwa supermarkety, w kolejnych latach firma nie zdecyduje się raczej na przyspieszenie ekspansji w tym formacie, a rozwój będzie prowadzony oportunistycznie. Carrefour uruchomił za to program franczyzowy dla supermarketów, przekazując wybrane sklepy z portfolio niezależnym przedsiębiorcom, którzy mają ochotę na prowadzenie własnego biznesu handlowego.

W minionym roku francuski operator otworzył 101 sklepów franczyzowych pod szyldami Carrefour Express (convenience lub minimarket) oraz Globi, dzięki czemu posiada ich łącznie ok. 600 w naszym kraju. Warto podkreślić, że kilkanaście miesięcy temu Carrefour wszedł w nową formułę partnerstwa, a mianowicie ajencję, dzięki czemu przyspieszył wzrost numeryczny sieci (w tym modelu działają 32 sklepy).

Carrefour od kilku lat rozwija się w Polsce w miarę stabilnie, w podobnym tempie. Podobnie jak w 2018 r., tak i wcześniej, w 2017 r., sieć rozrosła się o około 100 placówek. Pozwala to przypuszczać, że i w obecnym roku Carrefour podtrzyma to tempo, o ile go nie przyspieszy.

O tym, że Carrefour nie zamierza zwalniać ekspansji, świadczą słowa Michała Florkiewicza, dyrektora sklepów convenience w polskim oddziale firmy. - Będziemy kontynuować zapoczątkowane wcześniej kierunki rozwoju. Są nimi stała poprawa efektywności biznesu, innowacje technologiczne, wprowadzanie nowych produktów i usług, zgodnych z trendami konsumenckimi, a także konkretnych działań w ramach strategii transformacji żywieniowej. Zamierzamy także dalej dynamicznie inwestować w otwarcia nowych i remodeling istniejących już sklepów we wszystkich formatach oraz kontynuować budowanie wygodnego, omnikanałowego doświadczenia zakupowego dla klientów naszych sklepów osiedlowych - tłumaczy Florkiewicz.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Pracownik 30.01.2019

    Kolejny będzie za kilka dni w Kielcach zamiast Piotra i Pawła

  • Marek 30.01.2019

    A ile sklepów jest zamykanych? Carrefour chwali się otwarciami a o zamknięciach nie słychać pomimo tego, że znikają szyldy na sklepach które działały we frenczyzie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.