09.10.2018/09:12

Carrefour wdraża system IBM Food Trust. Rusza rewolucja blockchain w globalnym łańcuchu dostaw żywności

Po 18 miesiącach testów amerykański gigant technologiczny IBM uruchomił swój ekosystem do śledzenia łańcucha dostaw żywności Food Trust. Jednym z pierwszych jego użytkowników jest Carrefour. Francuski detalista rozpoczyna testy systemu we własnych sklepach, a do 2022 r. planuje wdrożenie technologii blockchain do całej swojej globalnej sieci. To konkretna inicjatywa w ramach programu Act For Food.

Ekosystem IBM Food Trust to działający w chmurze danych mechanizm śledzenia drogi, jaką pokonuje żywność w łańcuchu dostaw. System wykorzystuje technologię blockchain, dzięki której detaliści, dostawcy, producenci rolni i przemysł spożywczy mają dostęp do pełnych danych na temat całego łańcucha dostaw żywności.

System był testowany przez półtora roku. W czasie prób detaliści i dostawcy prześledzili drogę milionów produktów w łańcuchu dostaw, a od 8 października IBM oficjalnie udostępnił go do eksploatacji. Tego samego dnia Carrefour ogłosił, że wykorzysta Food Trust w swojej logistyce żywności, w ramach globalnego programu Act For Food.

Jako jeden z wiodących globalnych detalistów, zarządzający ponad 12 tys. placówek w 33 krajach, Carrefour ma ambicję stać się liderem wdrażania technologii blockchain do swojego łańcucha dostaw żywności. W pierwszym etapie koncern wykorzysta narzędzia IBM do budowania zaufania konsumentów do pewnej liczby artykułów spożywczych marki własnej. Do 2022 r. koncern chce wdrożyć rozwiązanie Food Trust w ramach całej swojej sieci.

– Jako jeden z członków-założycieli platformy IBM Food Trust mamy niezwykłą szansę, aby przyspieszyć i poszerzyć integrację technologii blockchain z łańcuchem dostaw naszej żywności w ramach całej sieci Carrefour. W ten sposób damy naszym klientom możliwość dostępu do bezpiecznych i wiarygodnych danych o pochodzeniu produktów, które kupują w naszych sklepach. To milowy krok na drodze wdrażania Act For Food – naszego globalnego programu, składającego się z szeregu konkretnych inicjatyw na rzecz przekształcania rynku żywności – zapewnił Laurent Vallée, sekretarz generalny Carrefour.

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain możliwe jest śledzenie w wiarygodny sposób wszystkich transakcji, dokonywanych w ramach łańcucha dostaw żywności. W ciągu kilku sekund każdy użytkownik systemu może szybko sprawdzić, jaką drogę przebyła żywność, zanim znalazła się na półce sklepowej – aż do konkretnego rolnika, który wyprodukował dany produkt lub jego składnik w przypadku żywności przetworzonej. Dotychczas taka analiza trwałaby dni lub tygodnie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych, blockchain zbudowany jest w taki sposób, że wszystkie transakcje są rejestrowane przez kolejne podmioty w rozproszonym rejestrze, gdzie powstaje jednolity, niemożliwy do sfałszowania ciąg danych o produkcie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.